Piridin aldoksimlerin bazik ortamda alifatik ve aromatik izosiyanatlarla alkilasyon reaksiyonlarının incelenmesi
The investigation of alkylation reactions of pyridine aldoximes with aliphatic and aromatic isocyanates under basic medium
- Tez No: 178289
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
İzosiyanatlar günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. İzosiyanatların alkoller ve dialkollerle reaksiyonları sonucunda elde edilen poliüretanlar, polimer sanayisinde yaygın olarak kullanılan bileşiklerdir. Diğer yandan poliüretanların insan vücudu üzerinde fizyolojik etkilerinin olduğuda belirlenmiştir. Bu nedenle son yıllarda izosiyanat ve izotiyosiyanatların çeşitli aktif hidrojen bulunduran monomerlerle alkilasyon reaksiyonları geniş kapsamda araştırılmaktadır. Ancak litaratür araştırmalarından belli olduğu üzere izo- ve izotiyosiyanatların aktif hidrojen atomu içeren oksim bileşikleri ile alkilasyon reaksiyonları geniş şekilde araştırılmamıştır.Bu gibi faktörleri göz önüne alarak sunduğumuz bu tez çalışmasında çeşitli izo- ve izotiyosiyanatların (etil-, bütil-, fenil- vb.) 2-,3-,4-piridin aldoksimlerle bazik ortamda alkilasyon reaksionları geniş şekilde incelenerek yeni karbamat bileşikleri sentezlenmiş ve yapıları fiziko-kimyasal metodlarla (IR-, 13C NMR ,elementel analiz vs) tespit edilmiştir. Diğer yandan yukarıda adı gecen izo ve izotiyosiyanatların 2-,3-,4-hidroksipiridinlerle alkilasyon reaksiyonlarıda teorik bakımdan çok enteresan olduğu için bu çalışma kapsamında incelenmiştir.Elde edilen çok sayıda karbomat bileşiklerinden bazılarının bakterisit özelliklerinin incelenmesi için ön hazırlıklara başlama aşamasına gelinmiştir.
Özet (Çeviri)
A number of different forms of isocyanates are used in many areas. Polyurethanes which obtained from the reaction of isocyanates with alcohols and dialcohols are commonly used in polymer industry. Besides, it was determined that polyurethanes have physiological effects over human body. For this reason, alkylation reactions of isocyanates and isotiocyanates with monomers including active hydrogen have been extensively investigated. However, alkylation reactions of them with oximes having active hydrogen did not sufficiently studied according to literature.In the present theses, novel carbamates which obtained from the reaction of various iso- and isotiocayanates (ethyl-, butyl-, phenyl- and etc.) with 2-, 3- and 4-pyridine aldoximes in basic media were synthesized. Their structures were confirmed by spectroscopic methods (Infrared, 13C NMR, elemental analysis, and etc.). Because the alkylation reactions of above mentioned-iso and isotiocyanates with 2-, 3- and 4-hydroxypyridines have theoretical importance, they were also studied in the present study. We consider to study some of the synthesized carbamates for determining their bactericidal properties.