Fonksiyonel gruplu ve monodispers gözenekli formda polimerik mikrokürelerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of monodisperse and macroporous polymeric microspheres carrying
  1. Tez No: 66128
  2. Yazar: İ.BAŞAR ERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. ALİ TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
IV ÖZET Yapılan tez çalışmasında, fonksiyonel gruplu, monodispers ve gözenekli formda polimerik mikrokürelerin eldesine yönelik yeni bir sentez yöntemi geliştirilmiştir. Geliştirilen sentez yöntemi ile oksiran ve karboksil gruplu polistiren bazlı polimerik mikroküreler üretilmiştir. Yöntemin ilk basamağında, monodispers polimerik partiküller dispersiyon polimerizasyonu ile sentezlenmiştir. Çıkış lateksi olarak 1.86-7.44 um aralığmda ve üç farklı boyda partikül seçilmiştir. Çıkış lateksleri sulu emülsiyon ortamında düşük molekül ağırlıklı organik bileşen (dibütil ftalat, DBF) ile uniform olarak şişirilmiştir. DBF ile şişirilen partiküller, stiren, divinil benzen, fonksiyonel monomer ve başlatıcıdan (benzoil peroksit) oluşan monomer fazı ile etkileştirilerek bu faz ile şişmeleri sağlanmıştır. Oksiran ve karboksil gruplu partiküllerin sentezinde sırasıyla glisidil metakrilat ve metaakrilik asit komonomer olarak seçilmiştir. Yöntemin son basamağında monomer fazı, sulu ortamda dispers ve stabilize edilen partiküller içerisinde polimerize edilmiştir. Farklı ortalama boyutta ve gözenek yapısında sonuç partiküler, çıkış lateksi türü (lateks boyu ve molekül ağırlığı), DBF/çıkış lateksi ve monomer faz/çıkış lateksi oranları, monomer fazdaki fonksiyonel monomer derişimi ve polimerizasyon sıcaklığı değiştirilerek elde edilmiştir. Partiküllerin ortalama boy ve boy dağılımı ile gözenek yapılan Taramalı Elektron Mikroskopisi ile analizlenmiştir. Partiküllerin fonksiyonel grup içerikleri potansiyometrik titrasyon ile belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, artan çıkış lateksi boyu, DBF/çıkış lateksi monomer/çıkış lateksi oranı ile sonuç partikül boyunun arttığım göstermiştir. Ortalama- gözenek boyutu ise azalan çıkış lateksi molekül ağırlığı ve artan DBF/çıkış lateksi oranı ile azalmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, a synthesis procedure for macroporous and monodisperse polymeric particles carrying functional groups was developed. The oxirane and carboxyl functionalities were introduced into the polystyrene based polymeric particles by the developed procedure. In the first step of the method, the monodisperse and polstyrene based uniform particles were produced by a dispersion polymerization procedure. These particles ranging from 1.86 to 7.44 urn were utilized as the seed latices for the preparation of macroporous particles. Then, the seed particles were uniformly swollen by a low molecular weight organic agent ( i.e., dibutyl phtalate, DBP) in an aqueous emulsion medium. In the next step, DBP swollen monomer particles wre reswollen with a monomer phase comprised of styrene, divinylbenzene. a functional komonomer and an oil phase soluble initiator (i.e., benzoyl peroxide). Glycidyl methacrylate and methacrylic acid wre selected as the comonomer for the introduction of oxirane and carboxylgroups into the particles, respectively. At the last step of the developed procedure, the monomer phase were polymerized within the swollen particles dispersed and satbilized in an aqueous medium. The fina macroporous particles with differen average sizes and pore structures wre achieved by changing the seed latex type (i.e., the size and the molecular weight of seed latex), DBP/seed latex and monomer phase/seed latex ratios, functional comonomer concentration in the monomer phase and polymerization temperature. The average size and size distribution and the surface pore structures of the prodoced particles wre analyzed by Scanning Electron Microscopy. The functional group contents of final particles wre determined by potentiometric titration. The results indicated that, the size of final particles icreased with the increasingseed latex size, DBP/seed latex and monomer/seed latex ratios. The average pore size decreased with the decreasing molecular weight of seed latex and icreasing DBP/seed latex ratio.