Kafes koşullarında boylamanın ve büyük bireylerin nil tilapialarının (Oreochromis niloticus) büyümeleri ve toplam ağırlık kazançları üzerine etkileri
Effect of larger fish and size grading on growth and biomass gain in nile tilapia (Oreochromis niloticus) in cages
- Tez No: 178332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT DİKEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kafes koşullarında boylamanın etkisini ortaya çıkarmak amacıyla yapılan çalışmada, yavru tilapyalar (9,76±1,60 g) ile belli sayıda (toplam bireylerin % 20 'si kadar) büyük bireylerden (39,95±2,12 g) oluşan karışık grup ile boyları standardize edilmeye çalışılmış (boylanmış) bireyler (10,24 ± 3,09 g) karşılaştırmalı olarak yetiştirilmiştir. Her iki grup arasında oluşan performans farklılıkları; canlı ağırlık artışı, yem değerlendirme oranı, spesifik büyüme oranı ve elde edilen toplam ürün miktarı gibi değerlerin karşılaştırılması ile ortaya konulmuştur.Deneme sonunda boylanmış grubun (62,35±10.41 g) karışık grubun küçük bireylerinden (49,18±6,35 g) daha iyi büyüdüğü gözlemlenmiştir (P0.05).
Özet (Çeviri)
In this study the effects of larger fish and size grading on growth of Nile tilapia were investigated. Fish close to mean population size (10.24±3.09 g) were raised either in presence (20% of the population), or absence of larger fish (39.95±2.12 g) for 60 days. At the end of the study growth was calculated as weight gain, feed conversion ratio, specific growth rate (SGR), and total net weight gain.According to final results; graded group had a larger final average weight (62.35 ± 10.41 g) than that bulk fish of the mixed (large + small) group of smaller fish (49.18±6.35 g) (P0.05).