Optical properties of multilayer antireflection coating systems on a ferroelectric base
Ferroelektrik temelli çok katmanlı yansıtmasız sistemlerin optik özellikleri
  1. Tez No: 178333
  2. Yazar: FİLİZ KARAÖMERLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİRULLAH MEHMETOV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Yansıtmasız kaplamaların optikte muazzam etkileri vardır. Ferroelektrik tabanlı yansıtmasız kaplamalı çok katmanlı sistemlerin özellikleri incelendi. Yansıtmayı azaltmak amacıyla ferroelektrik alt tabana sahip yalıtkan ince filmlerden oluşan çok katmanlı yansıtmasız kaplamalar elektromanyetik spektrumun görünür bölgesinin 400 nm ile 800 nm arasındaki alanda tasarlandı. Bu tür yansıtmasız kaplamalarda sistemin optik özellilerini dış elektrik alan ile veya ısı ile kontrol edebiliriz. Çok katmalı yansıtmasız kaplamaları görünür bölge içinde dik gelme durumunda simülasyonunu yapabilmek için Fresnell denklemleri temelinde bir Fortran yazılım programı geliştirdik. Çift-katlı çok katmalı (iki, dört, altı, sekiz, on ve on iki katmanlı) yansıtmasız kaplamalar için ZnSe ve ZrO2 malzemeleri, tek-katlı (üç, altı, dokuz ve on iki katmanlı) olanlar için ise ZnSe, ZrO2, ve Ag2AsS3 malzemeleri kullanıldı. Alt taban olarak da ferroelektrik malzeme olan LiNbO3 kullanıldı. Her bir tabakanın optik kalınlığı çeyrek-dalga kalınlığına eşittir.
Özet (Çeviri)
Antireflection coatings have had the greatest impact on optics. Characteristics of the ferroelectric based multilayered antireflection coating systems are investigated. Multilayer antireflection coatings consisting of insulator thin films have been modeled in the region between 400 nm and 800 nm visible bands of electromagnetic spectrum to reduce reflectance from ferroelectric based substrate. In this type of antireflection coating we can regulate the optical properties of system by external electric or thermal field. In order to design and simulate the normal incidence wideband visible multilayer AR coatings we have developed a Fortran software program based upon Fresnell equations. It is used different types of layers which are two-different materials like ZnSe and ZrO2 for even-folded multilayer (two-, four-, six-, eight-, ten-, and twelve-layer) antireflection coatings, and ZnSe, ZrO2, and Ag2AsS3 for odd folded (three-, six-, nine-, and twelve-layer). It is used ferroelectric material, LiNbO3 as the substrate. The optical thicknesses of each layer are equal to a quarter-wave thick at a certain wavelength.