Domates bakteriyel solgunluk hastalığı etmeni [Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis (Smith) Davis et. al.]'nin tanılanması ve bitki büyüme düzenleyici rizobakteriler ile biyolojik mücadele olanaklarının araştırılması
Domates bakteriyel solgunluk hastaliği etmeni [Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis (Smith) Davis et. al.]?nin tanilanmasi ve bitki büyüme düzenleyici rizobakteriler ile biyolojik mücadele olanaklarinin araştirilmasi
- Tez No: 178334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM AYSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmada Adana ve Mersin illerinde yetiştiriciliği yapılan domates üretim alanlarında yapılan sörveylerin yanı sıra Antalya, Artvin, Bursa ve İzmir illerinden temin edilen hasta domates bitkilerinden toplam 57 bakteri izolatı morfolojik, fizyolojik, biyokimyasal, serolojik (indirekt ELİZA), moleküler (PCR) ve yağ asit metil ester analiz yöntemleri sonucunda domates bakteriyel solgunluk hastalığı etmeni olan Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis (Cmm) olarak tanılanmıştır.Tanılama çalışmalarının yanı sıra hastalıkla kimyasal mücadeleye alternatif olarak bitki büyüme düzenleyici rizobakterilerin (Plant Growth Promoting Rhizobacter, PGPR) kullanılma olanakları da araştırılmıştır. Adana, Antalya, Hatay, Osmaniye, Mersin ve Muğla illerinden temin edilen 39 farklı toprak örneğinden 499 adet aday PGPR bakteri izolatı elde edilmiştir. Bu izolatlar arasında en fazla fosforu çözme, azotu bağlama özelliklerine sahip 30 izolat aday PGPR olarak seçilmiş olup, bu izolatlar arasında en etkili olan 8 izolatın Cmm tarafından neden olunan hastalığı baskılayabilme potansiyelleri in vivo saksı çalışmaları ile belirlenmiştir. Saksı çalışmaları sonucunda 3 izolat ve kombinasyonları ile tohum denemeleri, 2 izolat ve kombinasyonları ile tarla çalışmaları yürütülmüştür. Çalışmalarda bitki aktivatörü olan ISR 2000 adlı ticari preparatta PGPR uygulamalarıyla karşılaştırılmak amacı ile kullanılmıştır.Elde edilen sonuçlara göre PGPR izolatları ile muamele görmüş domates bitkilerinde Cmm tarafından neden olunan hastalık şiddetinin tarla koşullarında ortalama %43 oranında azaldığı belirlenmiştir. Hastalık etmeninin bulunmadığı koşullarda PGPR izolatları bitki büyümesini (bitki boyu, gövde çapı, dal sayısı, bitki yaş ağırlığı ve kuru ağırlığı, kök boyu ve verim) değişen oranlarda artırmışlardır
Özet (Çeviri)
In this study, 57 bacterial strains were isolated from tomato plants growing in surveyed field located in Adana and Mersin provinces and also infested plants which were sent from Antalya, Artvin, Bursa and İzmir provinces. All bacterial strains were identified as Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis (Cmm), causal agent of tomato bacterial wilt disease by using morphological physiological, biochemical, serological (indirect ELISA), molecular (PCR) fatty acid methyl ester analyses methods.In addition to identification studies, possible use of plant growth promoting rhizobacteria (PGPR) was also investigated as an alternative method to chemical control of disease caused by Cmm. Totally 499 putative bacterial strains were isolated from 39 different rhizosphere-associated soils from different tomato grown fields in Adana, Antalya, Hatay, Osmaniye, Mersin ands Mugla provinces. Among these strains, 30 putative bacterial strains were initially selected as PGPR which solubilized phosphorus and fixed nitrogen. The most efficient eight putative PGPR strains were further assessed to suppress disease caused by Cmm in vivo conditions. Following these experiments, 3 PGPR strains and combinations for seed treatments, two PGPR and combinations for field experiments were used to suppress disease occurrence. For comparison ISR 2000, as a commercial plant activator, was also included in these studies.Field experiments revealed that disease severity was significantly suppressed at 43% by PGPR strains used. In the absence of the pathogen, PGPR strains have also promoted plant growth (i.e., plant length, stem diameter, branch number, plant fresh and dry weight, root length and yield) at varying ratios