Development of a nurbs based adaptive slicing procedure for fused deposition modeling in rapid prototyping applications
Eriterek malzeme yığma (FDM) hızlı prototipleme uygulamalarında nurbs tabanlı adaptif dilimleme prosedürü geliştirme
  1. Tez No: 178341
  2. Yazar: DURMUŞ ALİ BİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. KADİR EKŞİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Teknolojideki ilerlemeye ve günümüz rekabet şartlarının artmasına paralel olarak, her geçen gün karmaşık parça, makine ve sistemlerin daha hızlı, kolay ve ucuz bir şekilde imalatına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durum çok farklı ve yeni imalat teknolojilerinin geliştirilmesine öncülük etmektedir. Yeni imalat teknolojilerinde varılan son noktalardan biri olan Hızlı Prototip Teknolojisi (HPT), son 10 yıldan günümüze kadar Dünya'da ve Türkiye'de hızla gelişme göstermiş, özellikle ürün geliştirme, prototip ve kalıp imalatı konularında önemli ilerlemelere sebep olmuştur. Hızlı prototip teknolojileri 3 boyutlu tasarım programı ile hazırlanmış modellerden fiziksel prototipler üretmeyi sağlar.Bu çalışmanın amacı; FDM hızlı prototipleme teknojisinde Bilgisayar Destekli Tasarım (BDT) tabanlı uniform ve adaptif dilimleme algoritmaları kullanarak daha kısa sürede ve iyi yüzey kalitesinde parçalar üretmektir. Giriş olarak, bütün ticari BDT yazılımlarla kolayca transfer edilebilen IGES kullanılmış ve NURBS modellere çevrilmiştir. Qt Designer kullanılarak yazılım programıyla (UG) entegre arayüz oluşturulmuştur. Uniform ve adaptif dilimleme algoritmalarını test etmek için NURBS modeller kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introducing new products at ever increasing rates is important for remaining successful in a competitive global economy; decreasing product development cycle times and increasing product complexity require new ways to take in novel ideas. During the last decades, a new concept called Rapid Prototyping (RP), Layered Manufacturing (LM) has gained popularity in Turkey and worldwide especially in the area of product development, prototyping and tooling. The goal of Rapid Prototyping (RP) is to be able to quickly fabricate complex-shaped, three-dimensional parts directly from Computer Aided Design (CAD) models.The aim of this study is to fabricate parts with minimum time and high surface quality using direct CAD based uniform and adaptive slicing algorithm in Fused Deposition Modelling (FDM) process. As an input, Non Uniform Rational B- Splines (NURBS) based model is used which is transformed from the Initial Graphics Exchange Specification (IGES) structure, which all commercially software packages can be saved as a IGES file easily. The user interface is created using Qt Designer and integrated with the CAD package of Unigraphics (UG). NURBS based CAD models were tested for uniform and adaptive slicing algorithms.