Yer yüzey sıcaklığı, atmosferik nem açıklığı ve yağış miktarının uydu verileri kullanılarak belirlenmesi
Estimation of land surface temperature, atmospheric moisture deficit and rainfall with using satellite data
  1. Tez No: 178342
  2. Yazar: MEHMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACI MUSTAFA KANDIRMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, 2002 yılına ait NOAA?12, NOAA?14 ve NOAA?15 uydularının AVHRR verileri kullanılarak Türkiye için yer yüzey sıcaklığı, atmosferik nem açıklığı ve yağış miktarı aylık ortalama olarak hesaplanmış ve haritaları oluşturulmuştur. İlk olarak, yayınırlığa bağlı hesaplamalar yapan altı farklı Split-Window Algoritması [Price(1984), Becker ve Li(1990), Prata ve Platt(1991), Vidal(1991), Ulivieri ve arkadaşları(1992), Sobrino ve arkadaşları(1994)] kullanılarak Türkiye'nin yer yüzey sıcaklık değerleri aylık ortalama olarak hesaplanmıştır. Daha sonra en iyi algoritmadan faydalanılarak, aylık ortalama atmosferik nem açıklığı değerleri tüm Türkiye için elde edilmiştir. Son olarak Normalize Edilmiş Bitki İndeksi(NDVI) yardımıyla yüzeye düşen aylık yağış miktarı, Nisan ayı için hesaplanmıştır. Yer yüzey sıcaklığı, atmosferik nem açıklığı ve yağış miktarı için elde edilen sonuçlar yer ölçümleri ile kıyaslanmıştır. RMSE değerleri ve korelasyon katsayıları sırasıyla yer yüzey sıcaklığı için 2.187 oK ve r=0.978, atmosferik nem açıklığı için 3.373 mb ve r=0.982, yağış miktarı için 14.114 mm ve r=0.819 'dur. Bu sonuçlar, NOAA uydu görüntüleri kullanılarak geniş alanlara ait yer yüzey sıcaklığı, atmosferik nem açıklığı ve yağış miktarı haritalarının düşük hata oranları ile oluşturabilmenin mümkün olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, land surface temperature, atmospheric moisture deficit and rainfall were calculated as monthly average and maps were drawn by using AVHRR data of NOAA-12, NOAA-14 and NOAA-15 satellites for 2002. First of all, Turkey?s land surface temperature values were calculated with monthly average by using six different Split Window Algorithms which do calculations related to emissivity [Price (1984), Becker and Li (1990), Prata and Platt (1991), Vidal (1991), Ulivieri et al. (1992), Sobrino et al. (1994)]. Then, monthly average atmospheric moisture deficit values were obtained for whole Turkey by using the best algorithm. Finally, monthly dropped average rainfall per surface was calculated for April via Normalized Difference Vegetation Index (NDVI). The results of land surface temperature, atmospheric moisture deficit and rainfall were compared with the ground measurements. RMSE values and correlation coefficients were 2.187 oK and r=0.978 for land surface temperature, 3.373 mb and r=0.982 for atmospheric moisture deficit, 14.114 mm and r=0.819 for rainfall respectively. All these results show it is possible that land surface temperature, atmospheric moisture deficit and rainfall maps belonging wide areas can be obtained with the low error rates by using NOAA satellite images.