Süperkritik karbondioksitte çözünür nitelikte florlanmış rodyum fosfin kompleksleri sentezi ve katalitik özelliklerinin incelenmesi
The synthesis of florinated rhodium-phosphine complexes which are soluble in the supercritical carbon dioxide and investigating catalytical properties
  1. Tez No: 178340
  2. Yazar: HÜSEYİN ALTINEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEHAN GÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışmada, rodyum-BINAP komplekslerinin florlu türevlerini (Rf=C8F17) içeren [(R)-BINAP]-Rh(COD)]+BArF-, [(R)-(m-Rf-Ph2)2-BINAP]-Rh(COD)]+ BArF-, [(R)-(6,6'-Rf)2-BINAP]-Rh(COD)]+BArF- [(R)-(6,6'-Rf)2-)-(m-Rf-Ph2)2-BINAP]-Rh(COD)]+BArF- ve [(R)-(m-Rf-Ph2)2-BINAP/PS-PEG-reçineye tuturulmuş]-Rh(COD)]+BArF- katalizörleri sentezlendi ve UV, FT-IR, 1H, 19F, 13C ve 31P NMR spektroskopik yöntemleri ile karakterize edildi. [(R)-(m-Rf-Ph2)2-BINAP/PS-PEG-reçineye tuturulmuş]-Rh(COD)]+BArF- katalizörü dışındaki katalizörler 343 oK sıcaklık ve 1750 psi basınçta scCO2 içerisinde oldukça iyi çözündüler. Ayrıca katalizörler scCO2 çözücü ortamında 343 oK ve 1750 psi'de substratın katalizöre oranı 500 koşullarında, silindirik çelik reaktör (100 mL kapasiteli) içinde stirenin hidrojenasyonunda test edildiler. [(R)-BINAP]-Rh(COD)]+ BArF-, [(R)-(m-Rf-Ph2)2-BINAP]-Rh(COD)]+BArF-, [(R)-(6,6'-Rf)2-BINAP]-Rh(COD)]+ BArF- ve [(R)-(m-Rf-Ph2)2-BINAP/PS-PEG reçine ile desteklenmiş]-Rh(COD)]+BArF- katalizörleri stirenin etil benzene dönüşümünde %99 ile %15 arasında etkinlik gösterirken, [(R)-(6,6'-Rf)2-)-(m-Rf-Ph2)2-BINAP]-Rh(COD)]+BArF- katalizörü herhangi bir aktivite göstermemiştir. Dönüşümlerin analizi GC cihazında yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, [(R)-BINAP]-Rh(COD)]+ BArF-, [(R)-(m-Rf-Ph2)2-BINAP]-Rh(COD)]+BArF-, [(R)-(6,6?-Rf)2-BINAP]-Rh(COD)]+BArF- [(R)-(6,6?-Rf)2-)-(m-Rf-Ph2)2-BINAP]-Rh(COD)]+BArF- and [(R)-(m-Rf-Ph2)2-BINAP/PS-PEG resin-supported]-Rh(COD)]+BArF- were synthesized as fluorous derivatives (Rf=C8F17) of rhodium-BINAP complexes and characterized by using spectroscopic methods such as UV, FT-IR, 1H, 19F, 13C and 31P NMR. The catalysts are quite soluble in scCO2 at the conditions of 343 oK, 1750 psi pressure except [(R)-(m-Rf-Ph2)2-BINAP/PS-PEG resin-supported]-Rh(COD)]+BArF-. Furthermore, the catalysts in the cylindrical stainless steel reactor (100 mL capacity) was tested in the hydrogenation of the styrene in scCO2 at the conditions of 343 oK, 1750 psi pressure, substrate/catalyst= 500 (molar ratio). The [(R)-BINAP]-Rh(COD)]+ BArF-, [(R)-(m-Rf-Ph2)2-BINAP]-Rh(COD)]+BArF-, [(R)-(6,6?-Rf)2-BINAP]-Rh(COD)]+BArF- and [(R)-(m-Rf-Ph2)2-BINAP/PS-PEG resin-supported]-Rh(COD)]+BArF- catalysts performed activity between 99% and 15% ratio conversion of styrene into ethyl benzene. However, the [(R)-(6,6?-Rf)2-)-(m-Rf-Ph2)2-BINAP]-Rh(COD)]+BArF- catalyst did not carry out any activities. Conversions were determined by GC analysis.