Çukurova Bölgesi'nde bazı sebzelerin hasadında teknik başarıların belirlenmesi ve prototip pırasa hasat makinası geliştirilmesi
Determination of technique echievements in some vegetables harvesting in Cukurova region and developing of prototype leek harvester
- Tez No: 178347
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TUNÇ ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Bölümü
- Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmada, seçilmiş bazı sebze türlerinin (domates, hıyar, kabak, patlıcan, kıvırcık marul (salata) ve pırasa), Çukurova Bölgesinde hasatlarının mevcut durumu özlü bir şekilde incelenmiştir. Çalışmada, her sebze için, farklı ekip oluşumları ile karşılaşılmıştır. Bu hasat ekiplerinin değişen ihtiyaçlara ve durumlara göre tekrar tekrar oluşturulabilmesi için matematiksel olarak modellenmeleri amaçlanmıştır. Hasatta mekanizasyon kullanılma olanakları da araştırılmıştır.Araştırmada sonuç olarak, hasat ekiplerini oluşturabilen uygun bir matematiksel model geliştirilmiştir. Tüm ekip yapılarını, değişen koşullara göre, bilgisayar ortamında hızlı bir şekilde oluşturabilecek paket programlar hazırlanmıştır. İncelenen sebzelerden mekanizasyona en uygun olanları, tek geçişte hasat edilebilmeleri nedeniyle, pırasa ve marul bitkileridir. Pırasa bitkisinin sökümünü yapabilen bir makine tasarlanmış ve San-Tez projesi kapasamında imal edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the harvesting applications of some vegetables, namely tomatoes, cucumber, eggplant, squash, lettuce and leek grown in Cukurova Region were observed in detail. In observations, different arrangements of harvesting teams were faced. The aim of this study is to develop a mathematical model for contriving the harvesting teams according to demands and different conditions. In addition, the possibility of machanized harvesting was investigated.At the end of the research, a suitable modeling method which can form harvest teams was developed. Through these models, harvesting crews can be contrived easily electronically, according to different conditions and demands. Leek and lettuce are the suitable vegatables for mechanized harvest by reason of they can be harvest in one go. A machine which can pull out the leek plant was planned and manufactured in the context of a San-Tez project.