Çukurova yöresi kuvarsit işletmelerinde bilgisayar destekli şev dizaynı ve şev stabilite analizleri
Computer base slope design and slope stability analysis in quartzite quarries of Cukurova region
  1. Tez No: 178348
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZGÜR KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MAHMUT KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Doktora tezi olarak hazırlanan bu çalışmanın amacı, ülkemizdeki Kuvarsitocaklarında, mevcut basamak ve nihaî şevler için şev duraylılık analizleri yapmaktır.Duraylılık analizi yapabilmek için öncelikle, arazide süreksizliklerin yönelim,eğim ve durumları ile mevcut formasyonlar belirlenmiştir. Ocaklardaki mevcutbasamakların ve şevlerin geometrisi tespit edilmiş ve ocaktaki kaya birimlerininlaboratuvarda birim hacim ağırlık, nokta yükü dayanım indeksi, tek ekseli basmadayanımı ve makaslama deneyi ile kohezyon ve içsel sürtünme açısı değerleribulunmuştur.İşletmelerin şev stabilite durumunlarını belirtmek için Fransa'da Ecoles desMines de Paris'te geliştirilen Stab ve Degrés bilgisayar yazılımları yardımıyla,mevcut ve nihaî ocak planı üzerinde şev duraylılığı analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this PHD thesis is to realize the slope stability analysis in presentand final slopes for quartzite quarries in our country.For realize the stability analysis, firstly orientation and pendage of thediscontinuities and existent formations are determined in-situ. The geometry ofpresent and final slopes are determined and the unit weight, point load index,uniaxial compressive strength and cohesion and friction angles based on shearstrength test were designated. Furthermore due to use for the slope stabilitycalculations; cohesion and internal friction angles are found by doing the shearstrength tests.It was realized the slope stability analysis on present and final slopes to aid ofsoftware names that are Stab and Degrés which were developed by Ecoles des Minesde Paris in France for the slope stability situations of the quarries.