Farklı su ve gübre sistemlerinde pamuk bitkisinde yaprak su potansiyelinin değişimi
Variation of cotton leaf water potentials under different irrigation and fertigation systems
- Tez No: 178354
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA KANBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma, 2005 pamuk yetişme mevsiminde Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü deneme alanında yürütülmüştür. Araştırmada, farklı sulama programları ve azot kapsamları altında pamuk bitkisinde yaprak su potansiyelinin (YSP) zaman boyutunda değişimi incelenmiştir. Çalışmada, sulama programlarına bağlı olarak farklı azot miktarlarını kapsayan üç değişik sistem oluşturulmuştur. Diğer sulamalar açık su yüzeyi buharlaşma kabından (class A pan) elde edilen yaklaşık birer haftalık yığışımlı buharlaşma değerlerinin % 100'nün I1 konusuna, %70'inin I2 konusuna ve %50 sinin I3 konusuna uygulanmasıyla gerçekleştirilmiştir. Sulama suyu ile birlikte konulara 40 ppm derişiminde azot uygulanmıştır.Araştırma sonucuna göre I1, I2 ve I3 deneme konularına sırasıyla 493, 316 ve 163 mm sulama suyu uygulanmıştır. Söz konusu sulama konularında kütlü verimleri sırayla 312, 349 ve 334 kg/da olmuştur. Elde edilen hasat indeksi değerleri ise sırasıyla 0.20, 0.29 ve 0.38'dir. Sulamadan önce, tam sulamanın yapıldığı konuda (I1) YSP = -15.5 bar , hafif stres konusunda (I2) YSP = -17.8 bar , orta stres konusunda (I3) ise YSP = -20.1bar olarak ölçülmüştür Denemede en yüksek kütlü verimi, I2 konusundan elde edilmiştir. Anılan konu dikkate alındığında, pamuk sulama zaman planlamasında, YSP = -17.8 bar değerinin kullanılabileceği, söylenebilir. Ayrıca, mevsim içerisinde farklı düzeylerde oluşturulan su stres düzeylerinden, pamuğun olumsuz biçimde etkilendiği; bitki boyu, örtü, yaprak alan indeksi(YAI) ve biyokütle gibi kimi bitki büyüme ölçütlerinin, tam sulama uygulamalarına göre, çok gerilerde kaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at the experimental field of the Department of Agricultural Structures and Irrigation, Faculty of Agriculture, University of Çukurova in 2005.In this study, variation of leaf water potential (LWP) has been checked in water potential versus to time of cotton plant at different irrigation schedules. In this study, 3 different systems have been formed due to irrigation schedule which includes various Nitrogen amounts. Other irrigations were performed due to every one week conglomerated evaporation results that obtained from open water surface evaporation pot (class A pan). %100 of cumulative evaporation results was applied to I1 treatment, %70 of cumulative evaporation results was applied to I2 treatment, %50 of cumulative evaporation results was applied to I3 treatment. 40 ppm Nitrogen has been applied with irrigation water.Due to result of study, 493, 316 and 163 mm irrigation water have been applied to I1, I2 and I3 experimental treatments in order. In these irrigation topics, mass efficiencies are 312, 349 and 334 kg/da. Obtained reaping index values are 0.20, 0.29 ve 0.38 in order. YSP results were given as follows below as to treatments YSP =-15.5 bar , Complete Irrigation was performed at (I1) treatment.YSP =-17.8 bar , Low stress was performed at (I2) treatment. YSP = -20.1 bar , Low stress was performed at (I3) treatment. The highest yield has been obtained at I2 treatment according to these results. That results can be useful to designate the irrigation time and it is fixed that YSP = -17.8 bar value can be taken as a criterion to designate the irrigation time.