Aluminyum yüzeyindeki oksit tabakasının sodyum dikromat sülfürik asit anodizing yöntemiyle geliştirilmesi
Development of anodic coating on aluminum by Na2Cr2O7/H2SO4 anodizing
- Tez No: 178355
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada aluminyumun anodik oksidasyonu, sodyum dikromat ve sülfürik asit karışımında, aluminyumun anot olduğu koşullarda elektroliz işlemiyle gerçekleştirilmiştir. Anodizing işlemi, çıplak aluminyum yüzeyini sertleştirerek dayanımını arttırır. Anodizing işlemi süresince yüzeyde önce hidroksit sonra oksit oluşur ve yüzey oldukça sertleşir. Çalışma 0,4 M H2SO4 + 3,96 g/100 ml Na2Cr2O7 çözeltisinde, farklı potansiyelde (0, 3, 6 ve 9 V) ve farklı sürelerde (300, 600 ve 900 saniye) gerçekleştirilmiştir. En uygun işlem koşullarını belirlemek için; korozyon potansiyelleri (Ekor) belirlenmiş ve lineer polarizasyon ölçümleriyle Rp değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca ac impedans spektroskopisinden yararlanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, aluminyum yüzeyinde oluşturulan oksit, üstün korozyon dayanımı göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, anodic oxidation of aluminium was performed in aqueous solution containing both sodium dichromate and sulphuric acid, on aluminium anode, by electrolysis. Anodizing protect the aluminum by making the surface much harder than natural aluminum. Aluminum oxide is grown out of the surface during anodizing and then becomes aluminum hydrate that is extremely hard. The study work 0,4 M H2SO4 + 3,96 g/100 ml Na2Cr2O7 at solution and different potentials (0, 3, 6 ve 9 V) performed at different anodizing times (300, 600 ve 900 second) on aluminium. For the appropriate corrosion performance investigated, the corrosion potentials (Ecor) and the inverse polarization resistance (Rp) are determined. Also electrochemical impedance spectroscopy was used. These results showed that the oxide coating (Al2O3) obtained on aluminum surface exhibited important corrosion protection.