Farklı su ve gübre sistemelerinde pamuk bitkisinde su stres indeksinin değişiminin incelenmesi
Investigation of cotton water stress index variations under different water and fertilizer systems
- Tez No: 244118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma 2005 yılı pamuk yetişme mevsiminde, Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü deneme alanında yürütülmüştür.Denemede farklı su ve gübre sistemlerinin pamuk bitkisinde su stres indeksinin değişimi araştırılmıştır. Çalışmada üç farklı sulama konusu ele alınmıştır. Yaprak su potansiyel değerleri baz alınarak yapılan ilk sulamalar, topraktaki eksik nem değeri tarla kapasitesine getirilecek şekilde uygulanmıştır. Diğer sulamalar açık su yüzeyi buharlaşma kabından (class A pan) elde edilen yaklaşık birer haftalık yığışımlı buharlaşma değerlerinin % 100 nün I1 konusuna, %70 inin I2 konusuna ve %50 sinin I3 konusuna uygulanmasıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada I1, I2 ve I3 deneme konularına sırasıyla 493, 316 ve 163 mm sulama suyu uygulanmıştır. Söz konusu sulama konularında kütlü verimleri sırayla 312, 349 ve 334 kg/da olmuştur.Çalışma sonucunda deneme konularından elde edilen CWSI değerleri; I1 için 0.06, I2 için 0.15 ve I3 için 0.30 olarak hesaplanmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda en yüksek verim I2 konusundan elde edilmiş olup, sulama zamanının belirlenmesinde yararlanılabileceği ve bu amaçla CWSI=0.30 değerinin ölçüt olarak alınacağı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at the experimental field of the, Department of Agricultural Structures and Irrigation, Faculty of Agruculture, University of Cukurova in 2005.This study was investigation of cotton water stress index varriations under different water and fertilizer systems. Three different irrigation treatments were applied in this study. The first irrigations were applied to increase the soil moisture to field capacity with considering leaf water potential. The following applied irrigation water amount was based on free water surface evaporation from a screened Class-A Pan. Weekly cumulative evaporation values were applied to 100% I1, 70% I2 and 50% to I3 treatments. In this research a total of 493, 316 and 163 mm of irrigation water were applied to I1, I2 and I3 respectively. Grain yield obtained from the above mentioned irrigation treatments was 312, 349 and 334 kg/da.As a result of the study CWSI values determined for I1, I2 and I3 were 0.06, 0.15 and 0.30 respectively. According to these results the highest yield get from I2 , thus, CWSI could be useful to determine irrigation time.Thus, CWSI = 0.30 could be used as a criterion.