Filament kesit şeklinin, sayisinin ve lineer yoğunluğunun POY ve tekstüre iplik özelliklerine etkisi
Effect of filament cross-section, filament number and filament linear density on the properties of partially oriented yarn and texturing yarn
- Tez No: 178365
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BABAARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Günümüzde, sürekli filament iplik oluşumunda kullanılan iplik lineer yoğunluğu, filament kesit şekli ve ipliği oluşturan filament âdeti, gittikçe daha farklı şekil ve sayılarda üretim verisi olarak tercih edilebilmektedir. Bu üç parametrenin farklılaşması, üretim hammaddesi olan filamentin özelliklerini etkilediğinden, gerek üretilen iplik gerekse kumaş karakterleri bu durumdan etkilenmektedir.Bu çalışmada, filament lineer yoğunluğu, lif kesit şekli ve sürekli filament ipliği oluşturan filament sayılarındaki farklılıkların, yarı-kısmen oryante olmuş iplik (Partially oriented yarn-POY) ve tekstüre iplik karakteristiklerine olan etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, yarn linear density being used in continuous filament yarn making, cross-section shape of yarn and number of filaments that make up a continuous filament yarn can be preferred as manufacturing data. Since the changing of these three parameters affect the specifications of single filaments and raw material fibre, both the characteristics of yarns manufactured and the characteristics of cloth are affected.In this study, the effects of filament linear density, cross-section shapes and the change in the filament numbers that make up a continuous filament yarn which is partially oriented (POY) and texturing yarn characteristics will be analysed.