Ermenek barajı ve HES gövde kazısı patlatmalarının incelenmesi
Study of Ermenek dam and detonation in the excavations of HES building body
  1. Tez No: 178364
  2. Yazar: RAMAZAN ŞALLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAETTİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, Ermenek Barajı ve HES Projesi tanıtılmış, 700 m kotu altında uygulanan Ön-Kesme Kontrollü Patlatma Yöntemi incelenmiştir. Ermenek Barajı Karaman ilinin Ermenek İlçesindedir. Baraj yeri Ermenek'e 15 km olup, ilçenin Güneydoğu'sundadır. Talvegten yüksekliği 210 m, temelden yüksekliği 230 m ve Rezervuar alanı 60,74 km2 olacaktır. 4,5 milyar m3 su tutacaktır. Ermenek barajı dar bir vadiye yapılmaktadır. Gövdenin yapılacağı yer, Kontrollü Patlatma Yöntemi ile uygun boyutlara getirilmiştir. Sağ ve sol yamaçta patlatmalar yapılarak, buradaki formasyon için en uygun patlatma paterni ortaya konulmuştur. Titreşimler 30 mm/sn altında tutulmuştur. Toplam olarak sağ ve sol yamaçtan kontrollü patlatmalar ile 284940 m3 kazı yapılmıştır. Bu kazı için 120904 kg patlayıcı kullanılmış ve özgül şarj 0,424 kg/m3 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Ermenek Dam and HEPP are introduced and the method of Presiplitting Controlled Detonation applied at between the elevation of +700 m and 480 m. Ermenek Dam is located in the Ermenek county in the Karaman province. The location of the dam is in the southeastern part of the county and 15 kms away from Ermenek. Height from the thalweg will be 210 m, height from the basis will be 230 m and Reservoir area will be 60,74 km2 . It will hold 4,5 billion m3 of water. Ermenek Dam is being built upon a narrow valley. The place where the body will be built has been sized by means of The Method of Controlled Detonation. The most suitable pattern for the formation in this place were determined doing detonations in the right and left braes. Vibrations were kept below 30 mm/sec. With the controlled detonations in the right and left braes, 284940 m3 area has been excavated. 120904 kgs of explosives have been used for this excavation and specific charge has been calculated as 0,424 kg/m3.