Nişasta sanayi atıksularının bitkisel iyileştirilme (fitoremediasyon) kapasitesine mikorizal simbiyozun etkilerinin araştırılması
Research the effect of the mycorrhizal symbiosis to the phytoremediation capabilities of pretreated amylum industry wastewater
  1. Tez No: 178368
  2. Yazar: SUNA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ZAİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, Typha latifolia bitkisi ile Amylum Nişasta Sanayi ve Tic. AŞ.'den alınan ön arıtmaya tabi tutulmuş organik içeriği yüksek nişasta atıksularının yeşil ıslahı sırasında mikorizal simbiyozun davranışları araştırılmış ve atıksuyun ileri arıtılmasına bir alternatif olarak sunulmuştur. Typha latifolia bitkisinin Arbüsküler Mikorizal Mantarla (AMF) enfeksiyonunun sağlanması amacıyla, Glamus etinucatum cinsi mikorizal mantar kullanılmıştır. Çalışmada üçer tekerrürden oluşan iki farklı ortam kullanılmıştır. Her iki ortamda da atıksu ile sulanan deney düzeneği ve içme suyu ile sulanan kontrol düzeneği oluşturulmuş ve ortamlar mikorizal simbiyozlu (+M) ve simbiyozsuz (-M) olarak ikiye ayrılmıştır. Bitkilerin mikorizal simbiyozu ve yeni ortamlarına adaptasyonu sağlandıktan sonra atıksuyla sulama işlemine geçilmiştir. Belirli bir periyottan sonra bitki örneklerinin kök ve gövde/yaprak olarak bünyelerindeki ağır metal birikimleri ve mikorizal enfeksiyon oranları belirlenmiştir. Çalışma sırasında yapılan fenolojik gözlemler sonucunda mikorizal simbiyoza sahip olan düzeneklerdeki biyokütle artışının, mikorizal simbiyoz olmayan düzeneklere göre daha fazla olduğu belirlenmiştir. Yapılan Cr, Cu, Fe ve Zn analizlerine göre bitki bünyesindeki birikim mg/kg (kuru) cinsinden en çok kök bölgesinde sonra gövde/yapraklarda olacak şekilde belirlenmiştir. Bitki bünyesine alınan ağır metallerin dokulardaki birikim sıralaması Fe>Zn>Cu>Cr şeklinde olmuştur. Analiz sonuçlarına göre mikorizal simbiyoz, bitkilerde simbiyoza sahip olmayanlara göre kök ağır metal birikimini Cr için %12, Cu için %52, Zn için %90 ve Fe için %70 düşürmüştür.
Özet (Çeviri)
The effect of the mycorrhizal symbiosis to the phytoremediation capabilities of pretreated amylum industry wastewater with Typha latifolia, which is naturally grown in its flora were studied as a pot experiment and submitted as an alternative tertiary treatment. Typha was inoculated with Glamus etinucatum to ensure AMF infection in plant roots. Two different plant groups with three times repetitions were used. After establish of the mycorrhizal symbiosis and the adaptation of the plants to their new media, experimental studies with amylum wastewater were started. The plant groups were separated as inoculated (+M) and non-inoculated (-M) pots. One group of inoculated and non-inoculated pots was irrigated with wastewater and the other group of inoculated and non-inoculated pots irrigated with top water. After a given period, heavy metal accumulations and mycorrhizal infection rates in root and stem/leaf samples were determined. After phenological observations it is determined that the biomass increase of the infected plants were higher than non-infected plants. The dry weight heavy metal analyses showed that the accumulation was higher in the roots than stems/leaves. The order of the heavy metals accumulated in the tissue samples were Fe>Zn>Cu>Cr. The analyze results showed that mycorrhizal symbiosis reduce the heavy metal accumulation for Cr, Cu, Zn, and Fe at a rate of 12%, 52%, 90% and 70% respectively in the roots of infected plants than non-infected plants.