Mısır-nişasta sanayi atıksularının yukarı akışlı havasız çamur yataklı reaktörle arıtımında proses verimine etki eden faktörlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 34761
  2. Yazar: BÜLENT ŞENGÖRÜR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECDET ARAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu çalışmada, mısır- nişasta sanayi atıksularının yukarı akışlı havasız çamur yataklı reaktörlerle arıtılmasında, proses verimine etki eden faktörler tek tek incelenerek bu gibi sistemlerin tam ölçekli uygulamalarında dikkate alınması gereken işletme parametreleri belirlenmiştir. Bu amaçla, 7 farklı debide çalışılmıştır. Reaktöre beslenen atıksu, endüstriyel ve evsel atıksuların karıştığı atıksu toplama havuzundan alınmıştır. Reaktörün giriş ve çıkışından alınan numuneler Üzerinde gerekli ölçümler yapılmıştır. Her çalışma periyodu için ortalama işletme parametreleri bulunmuştur. Çalışma suresince reaktör sıcaklığı 3B °C de muhafaza edilmiştir. Reaktörli işletmeye almak için, benzer bir havasız atıksu arıtma tesisinden aşı çamuru alınmıştır. İşletmeye alma devresi bir haftada tamamlanmıştır. 13 saat hidrolik bekleme sllresi, 11,35 kg K0I/m3-gUn organik ytlk, 0. 184 kg KOI/kg UAKM-gUn çamur ylikleme ve 304 gtin çamur bekleme süresinde, maksimum % 88.9 KOI giderme verimi elde edilmiştir. Yine aynı organik yükte, 218 İt/gün biyogaz elde edilmiş ve bunun metan muhtevası % 72 olarak ölçülmüştür. Atıksu kompozisyonunu ve kirlilik yükünü dengelemek için reaktör önüne bir tank yerleştirilmiştir. Ayrıca, atıksuyu reaktöre cazibe ile beslemek için reaktör üstüne de bir başka tank konulmuştur. Atıksuyun pH* sı reaktöre girişte 4.5 olmasına karşın, reaktörün ilk musluğunda 6.5 Ölçülmüştür. pH'daki bu değişime, reaktör üzerine yerleştirilen tank ve reaktörde üretilen alkalinite sebep olmuştur. Fabrikadaki proses atıksularına evsel nitelikli atıksuların karışmasından dolayı deneysel çalışma boyunca besi maddesi ihtiyacı olmadığı gözlenmiştir. Böylece işletme maliyetinde tasarruf sağlanmıştır. xi
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the operational parameters that should be taken into account for the field-scale applications of such systems as determined by examining the effects of factors on process efficiency in the treatment of corn-starch industrial wastewaters with upflow anaerobic sludge blanket reactors For this purpose, the experiments were carried out with seven different flow rates. The wastewater fed into the reactor was taken from wastewater collecting basin into which industrial wastewater and domestic sewage. The required measurements were done at the samples collected from the inlet and outlet of reactor. Then, for each running period the average operational parameters were found. The temperature of reactor was kept at 35 °C during all the running periods. In order to start-up the reactor, the seed sludge were taken from a similar anaerobic wastewater treatment plant. The period of start-up was completed in a week A maximum COD removal efficiency of 88.9% was obtained for İ3 hours 3 hydraulic retention time, 11.35 kg COD/m -day organic loading, 0.184 kg COD/kg VSS-day sludge loading and 304 days sludge retention time. For the same organic loading, 218 It/day biogas was obtained, of which methane content was measured as 72 %. An equalization tank was placed in front of the reactor in order to equalize the waste composition and the pollution load. In addition, an another tank was placed above the reactor in order to feed the wastewater by gravity. For the first sampling tap the pH of the wastewater was measured as 6.5 even though it was 4.5 in the reactor influent. This change in the pH was caused by the tank placed above the reactor and the alkalinity produced in the reactor. Due to the fact that industrial wastewater Is mixed with domestic sewage, it was observed that nutrient requirements during all the running periods were not necessary. Thus, the operating cost was reduced. xii