Sazan yemlerine (Cyprinus carpio L., 1758) farklı oranlarda zeolit (klinoptilolit) katkısının büyüme, vücut kompozisyonu, bazı kan parametreleri ve bağırsak mukoza morfolojisi üzerine etkileri
Influence of supplementation of various levels of natural zeolite (clinoptilolite) into diets on growth, body composition, some blood parameters and gut morphology in common carp (Cyprinus carpio L., 1758)
- Tez No: 178372
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZMİ TEKELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, Sazan yemlerine (Cyprinus carpio L., 1758) farklı oranlarda zeolit(klinoptilolit) katkısının büyüme, vücut kompozisyonu, bazı kan parametreleri vebağırsak mukoza morfolojisi üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışma, ticari sazan yemine% 1, 2, 3 ve 4 oranında zeolit (klinoptilolit) ilave edilerek günde iki kez elle yemlenenpullu sazanlarla 12 hafta boyunca yürütülmüştür. Her muamele grubu, ortalamabaşlangıç ağırlığı 15,09 ± 0,02 g olan pullu sazan yavruları ile 3 tekrarlı ve her tekrar 15adet balık olacak şekilde planlanmıştır. Deneme sonunda grupların ağırlıkları, KontrolGrubunda, 73,01±2,68, 1.Grupta 68,93±2,43, 2.Grupta 72,51±5,01, 3. Grupta69,82±5,29, 4. Grupta 72,10±3,28 g olarak bulunmuştur. Yemden yararlanma oranı,sırasıyla, 1,75±0,01, 1,82±0,04, 1,74±0,05, 1,83±0,07, 1,76±0,04, olarakgerçekleşmiştir. Deneme sonunda zeolitin, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemdenyararlanma oranı, spesifik büyüme oranı, protein etkinlik oranı, visero somatik indeks,karkas randımanı, kondüsyon faktörü üzerine etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır(P>0,05). Tüm vücutta yapılan protein, kuru madde, yağ ve kül analizlerindeki farkistatiksel olarak önemli bulunmamıştır (P>0,05). Kan analizleri sonucunda, zeolit'inglikoz ve kan üre azotu düzeyini azalttığı, hemoglobin düzeyini arttırdığı (P0,05). İnce vekalın bağırsaklardan alınan kesitlerde yapılan histolojik muayenede, zeolitin bağırsakyüzey alanını arttırmadığı ve sindirim kanalı uzunluğu üzerine bir etkisi olmadığıgörülmüştür (P>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of fish feed containingvarying levels of dietary zeolit on growth, body composition, some blood parametersand the morphology of intestine of common carp (Cyprinus carpio L., 1758). The fishwere fed twice a day with diets containing dietary zeolit at 0 (control), 1, 2, 3 and 4%,respectively. Each diet was triplicated and given twice a day period to fish with 15.09 ±0.02 g of initial weight over a 12 weeks. At the end of study, weights of the fish were73,01±2,68, 68,93±2,43, 72,51±5,01, 69,82±5,29 and 72,10±3,28 in fish fed dietsincluding 0, 1, 2, 3 and 4% zeolit, respectively. The results obtained showed that liveweight gain, feed consumption, feed conversion rate, specific growth rate, proteinefficiency ratio, viscera somatic index, carcass performance and conduction factor werenot significantly affected by the experimental diets (P>0,05). No statistically differenceswere noted among the whole body protein, lipid, drymatter and ash levels ofexperimental groups. The fish fed diets containing varying levels of zeolit had low bloodglucose and blood urea, and high hemoglobin levels (P0,05).Histological observations showed the experimental diets had no effect on themorphology of anterior and posterior intestine and intestine lenght of the fish (P>0,05).