CMS-CASTOR forward detector and 2007 test beam data analysis
CMS deneyinde, ileri kalorimetre olarak kullanılacak olan CASTOR kalorimetresinin 2007 hüzme testi analizi
- Tez No: 178373
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN ÖNENGÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
CASTOR, BHÇ deki CMS deneyine yerşeştirilecek olan bir Çerenkov örnekleme kalorimetresidir.Çarpışma noktasındadan 14,38 m uzağa pseudorapidite bölgesini kaplayacak şekilde yerleştirilecektir. CASTOR için dizayn edilmiş olan prototip III, tungsten ve kuvartz plakalardan oluşmuştur. CASTOR kalorimetresinin prototip III için hüzme testleri CERN/SPS H2 deney alanında 2007 yılında gerçekleştirilmiştir. Kalorimetre prototipi çeşitli enerjilerdeki müon, pion ve elektronlarla test edilmiştir. Bu tezde, kalorimetrik yöntemler, araştırılacak fizik konuları ve CASTOR için kararlaştırılan son dizayn gözden geçirildikten sonra, elektomanyetik sızıntı ve hüzme kirliliği çalışmalarıyla, kalorimetre prototipinin elektromanyetik doğrusallığı ve çözünürlüğü sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
CASTOR is a Cherenkov sampling calorimeter, to be installed as a sub-detector of the CMS Experiment at the LHC. It will be positioned in the very forward region, 14.38 m away from the interaction point and covering the pseudo rapidity range . In order to test the final design of the CASTOR calorimeter, a beam test in 2007 was carried out in the CERN/SPS H2 beam line for prototype III which consisted of successive layers of tungsten and quartz plates. The calorimeter prototype was exposed to various energies of muons, pions and electrons during the tests. In this thesis, after an overview of calorimetry, the physics and the final design of the CASTOR, we present the results of the electromagnetic response linearity and resolution of the calorimeter prototype, as well as leakage and beam contamination studies.