Test results of the Hamamatsu R7378A phototubes, analysis of the test beam 08 and preliminary after-installation data of the CMS-castor calorimeter
Hamamatsu R7378A fototüplerinin test sonuçları, CMS-castor kalorimetresinin 08 test huzmesinin ve kurulumunundan sonraki ilk verilerinin analizleri
  1. Tez No: 256512
  2. Yazar: BAYRAM TALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN ÖNENGÜT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriştir. Bu bölümde kısaca SM ve onun öngörülerini kanıtlamak ve SM ötesi fiziği keşfetmek amacıyla kurulan LHC makinası ve CMS dedektörü anlatıldı. CMS dedektörünün ileri bölgesinde etkileşim noktasının 14.38 m uzağında bulunan ve bir Cherenkov örnekleme kalorimetresi olan CASTOR kalorimetresinin dizaynından, kendisini oluşturan bölümlerden ve CASTOR kalorimetresi ile çalışılacak fizik konularından bahsedildi. İkinci bölüm CASTOR'un parçalarından biri olan PMT'lerin karakteristik özelliklerinin ölçümüdür. Bu bölümde PMT'lerin genel tanıtımı yapıldı. Bunların dizaynı ve bazı karakteristik özellikleri, Çukurova Üniversitesi'ndeki test istasyonu ve içindeki düzenekler tanıtıldı. Bu bölümün sonunda ÇÜ test istasyonunda Hamamatsu firmasının R7378A modelindeki PMT'lerin ölçümleri anlatıldı ve ölçüm sonuçları analiz edilip tartışıldı. Üçüncü bölüm CASTOR kalorimetresinin 2008'de yapılan test hüzmesi (TB08) hakkındadır. Genel olarak CERN/SPS/H2 test hüzme alanı, bu alanda bulunan çeşitli dedektörler ile CASTOR'un daha önce yapılmış test hüzmelerinin sonuçları açıklandı ve son olarak da TB08'de değişik parçacıkların (pion, elektron ve muon), değişik enerjilerde alınan test verilerinin analizleri (enerji çözünürlüğü, enerji lineerliği, çağlayanların enine ve boyuna gelişimleri) yapılıp sonuçları tartışıldı. Dördüncü bölüm, CASTOR'un CMS'deki kurulumu ile ilgilidir. Kurulumdan sonra, CASTOR bölgesindeki magnetik alan, oradaki alanın etkisinden dolayı CASTOR'daki hareketlenme, PMT sinyallerinin kazançları hakkındaki ilk sonuçlar verildi ve tartışıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters: The first chapter is the introduction. In this chapter, LHC machine and CMS detector which were constructed with the purpose of proving SM and its predictions and discovering new physics beyond SM were explained shortly. CASTOR, which is a Cherenkov sampling calorimeter is positioned in the CMS Experiment in the very forward region as a sub-detector and is 14.38 m far from the interaction point. The design of the CASTOR calorimeter, the main components of the detector and physics with CASTOR were also explained in this chapter. The second chapter is about the measurements of the characteristics of the PMTs which are a part of CASTOR. In this chapter, general description of PMTs, the design of the PMTs and several characteristics of the PMTs were described. Furthermore, Çukurova University test station and setups in this test station were presented. At the end of the second chapter the measurements of Hamamatsu R7378A type PMTs performed in Çukurova University test station were explained and the results of the tests were analyzed and discussed. The third chapter is about the CASTOR test beam 2008 (TB08). Generally, CERN/SPS/H2 test beam area, several detectors in this area, results of the previous test beams performed for CASTOR were explained. Finally the analysis of the TB08 data which includes the response of the detector (the energy resolution, the energy linearity, the longitudinal and transversal development of the showers) for different particles such as pions, electrons, muons at different energies was given and discussed. The fourth chapter is about the CASTOR installation in the CMS. After installation, the magnetic field on the CASTOR area, very preliminary results of the gain of the PMTs, the movement of CASTOR, because of the effect of the magnetic field were given and discussed.