Oyuklu yüzeylerin üç ve beş eksen frezelenmesinde frezeleme parametrelerinin yüzey kalitesine etkisinin incelenmesi
An investigation of effect of machining parameters to workpiece surface roughness in three and five axis milling of sculptured surfaces
  1. Tez No: 178398
  2. Yazar: MESUT AFŞEÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜNÜVAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Otomotiv ve havacılık sektöründe gelişmeler yeni teknolojik değişiklikleri de beraberinde getirdi. Bilgisayar destekli tasarım ortamında karmaşık geometrilere sahip ürünler modellenmeye başlandı. Bu çok karmaşık geometriler, özellikle dövme, sıvama ve döküm kalıplarında da yeni işleme tekniklerinin ortaya çıkmasına neden oldu. Bu 5 eksenli işleme teknolojisi açısından önemli bir gelişme olmuştur. Bu çalışma en uygun sonucu verecek şekilde optimum işleme koşullarını ve teknolojisini içermektedir.Bu çalışmada işlenen yüzeylerin pürüzlülüğü işleme değişkenlerine, işleme stratejilerine ve kullanılan kesici takımın geometrisine bağlı olarak değişimi incelenmiştir. Deneylerde AISI 1040 malzeme kullanılmış olup kesici takım olarak düz ve küresel takımlar kullanılmıştır. Eğimli ve düz yüzeylerden oluşan bir model oluşturulup bu model üzerinde işleme teknikleri ve stratejileri uygulanmıştır. Deneysel sıralama ve deney sonuçlarının yorumlanması Minitab 14.1 programı ile yapılmıştır. Her işleme neticesi iş parçasına ait yüzey pürüzlülük değerleri ölçülüp kaydedilmiştir. Takım aşınması yüzey pürüzlülüğüne negatif yönde tesir ettiği için beli bir takım aşınma değeri ki biz bunu Vb=0,1 mm'den sonra takımlar değiştirilip yenisi kullanılarak takım aşınmasının yüzey pürüzlülüğü üzerindeki etkisi giderilmiştir.Sonuç olarak ölçülen değerler neticesinde yüzey pürüzlülüğüne ait matematiksel modeller kurulmuştur.Anahtar Kelimeler : Yüzey pürüzlülüğü, Takım aşınması, İşleme paremetreleri, Kesici takım, CAD, Döküm kalıpları, Dövme kalıpları, Sıvama kalıpları, 5 eksen işleme.
Özet (Çeviri)
The development of the aeronautic and automobile industries brought new technological challenges, related to the growing complexity of the products and the new geometries modelled in CAD systems. These more complex geometries impose new challenging manufacturing situations for the milling of moulds, stamping tools and forging dies. This is an important reason fort he development of new milling technology, namely five axis milling. The study of these new milling technique is very important in order to identify in what conditions each one of these techniques can give best result.In this paper, the roughness (Ra) of the machining surface is related to the machining parameters, machining strategies and cutting tool geometries. AISI 1040, flat endmill and sphere endmill were used in experiments. Machining strategies were applied to forming of inclination and horizontal surfaces which were modelled in CAD systems. Experimental design and analyzing of verification were done in Minitab 14.1 software. After machining, surface roughness of parts were measured and registered. Tool wear effect on surface roughness was decreased changing cutting tool after when tool wear reached Vb=0,1 mm.So, related to measuring values, mathematical models were formed.Keywords : Surface roughness, Tool wear, Operating parameters, cutting tool, CAD, Moulds, Forging dies, Stamping dies.