Virial teoreminin kuantum nokta yapılara uygulanması
Application of virial theorem to quantum dots
  1. Tez No: 178397
  2. Yazar: YUSUF ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez çalışmasında, kuantum nokta yapılarda virial teoreminin uygulamaları yapıldı. Sonsuz ve sonlu küresel potansiyel engeli ile sınırlandırılmış merkezlerinde hidrojen benzeri safsızlık bulunan tek elektronlu kuantum nokta yapılar olmak üzere iki farklı sistem ele alındı. Bu sistemlerin taban ve bazı uyarılmış durumlarında dalga fonksiyonları ve özdeğer enerjileri Kuantum Genetik Algoritma (KGA) ve Hartree-Fock Roothaan (HFR) yöntemlerinin birleşimiyle belirlendi. Her iki sistemde taban ve bazı uyarılmış durumlarda virial katsayıları, kuantum nokta yarıçapına ve sınırlandırıcı potansiyelin derinliğine bağlı olarak hesaplandı. Hesaplanan virial katsayılarının kuantum nokta yapı yarıçapına ve sınırlandırıcı potansiyele göre çizilen eğrilerine fit yöntemiyle denklemler uyduruldu.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the applications of virial theorem to quantum dot structures have been done. Two different quantum dots with one-electron, confined with infinite and finite depth spherical potential and with on-center hydrogenic impurity are considered in calculations. For these systems, eigenvalues and eigenvectors of ground and some excited states are determined by using a combination of the Quantum Genetic Algorithm (KGA) and Hartree-Fock Roothaan (HFR) methods. For these two systems, virial coefficients in ground and some excited states are calculated with respect to quantum dot radius and confining potantial depth. The equations are obtained by fitting method to curve which was drawn based on dot radius and confining potential of calculated virial coefficients.