Rasyonel fark denklemlerinin çözümleri ve kararlılığı
The solutions and stability of rational difference equations
- Tez No: 178399
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; rasyonel fark denklem sistemlerinin çözümleri, periyodikliği ve rasyonel fark denkleminin çözümlerinin kararlılığı ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir.İkinci bölümde; çalışmamız için gerekli olan temel kavramlar verilmiştir.Üçüncü bölümde; , lineer olmayan fark denkleminin çözümleri, bu çözümlerin başlangıç şartlarına göre durumları ve bu çözümlerin lokal asimptotik kararlılığı incelenmiştir.Dördüncü bölümde; , ( ) fark denklem sisteminin çözümlerinin periyodikliği araştırılmıştır. Daha sonra, , ( ) genel rasyonel fark denklem sisteminin de çözümlerinin periyodik olduğu gösterilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Rasyonel Fark Denklemi, Periyodiklik, Lokal Kararlılık
Özet (Çeviri)
This study consists of four sections. In the first section, it?s given information about related studies the solutions and periodicity of rational difference equation systems and the stability of solutions of rational difference equation.In the second section, we have given some necessary basic concept for our study.In the third section, non-linear difference equation solutions, situations according to initial values of these soluations and local asymptotic stability of these solutions have been examined.In the fourth section, the periodicty of solutions of , ( ) difference equation system has been examined. Then, periodicty of solutions of , ( ) general rational difference equation system has been also obtained.KEY WORDS: Rational Difference Equation , Periodicty and Local Stability