Biyoloji öğretmenlerinin moleküler biyoloji bilgi seviyeleri
The knowledge levels of biology teachers in molecular biology
- Tez No: 178400
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaöğretim kurumlarında görev yapan biyoloji öğretmenlerinin moleküler biyoloji konularındaki alan bilgi düzeylerini belirlemek ve biyoloji öğretmeni eğitimine öneriler getirmektir.Araştırma, 2007-2008 eğitim öğretim yılının güz döneminde, gidilen okullarda bulunan ve araştırmaya katılmaya istekli olan toplam 102 biyoloji öğretmeni üzerinde yürütülmüştür. Veri toplama aracı 1- 15 Kasım 2007 tarihleri arasında çalışma evreni olarak belirlenen okullara gidilerek, araştırmacı tarafından yüz yüze görüşmeler yoluyla uygulanmıştır.Araştırmanın veri analizi bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package for Social Studies) paket programı kullanılarak yapılmıştır.Araştırmada biyoloji öğretmenlerine uygulanan veri toplama aracından elde edilen nicel verilerin analizi ile elde edilen bulgular değerlendirilmiştir.Bu araştırma sonucunda, biyoloji öğretmenlerinin moleküler biyoloji konularındaki alan bilgi düzeylerinin kısmen yeterli olduğu, sonucuna varılabilir. Yine biyoloji öğretmenlerinin moleküler biyoloji konularındaki alan bilgi düzeylerinin cinsiyete, çalıştıkları ortaöğretim kurum çeşidine göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Biyoloji öğretmenlerinin moleküler biyoloji konularındaki alan bilgi düzeylerinin kıdemlerine, mezun oldukları fakülte çeşidine ve mesleği seçme durumlarına göre farklılık göstermediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the field knowledge level of biology teachers in secondary education institution on molecular biology subjects and bring suggestions for biology teacher?s education.In the fall semester of 2007 ? 2008 academic year, this research was carried out on 102 biology teachers that wanted to join the research and found in schools choosed for research.Between 1 to 15 November of 2007, the researcher collected datums as making face to face conversations with the biology teachers and going to schools determinedas working area.The datum analysis of the research has been made in computer surroundings using SPSS (Statistical Package for Social Studies ) packet program.In this research, the analysis of quantitative datums obtained from datum collection vehicle and obtained findings have been evaluated.At the end of this research, it can be asserted that the biology teachers have enough field of knowledge on molecular biology subjects. Also it can be said that the field knowledge level of biology teachers on molecular biology subjects shows differences according to teacher?s sexes and different kinds of secondary education institutions. On the other hand it can be obtained a result that the field knowledge level of biology teachers shows no difference according to their seniorities, any kind of faculty that they graduated from and selections conditions of their jobs.