Karaman ilinde elma ağaçlarına uygulanan kentsel katı atık kompostunun toprak ve bitkinin bazı özelliklerine etkileri
The effects of city solid waste compost applied to apple trees on some proporties of the soil an plant in Karaman province
  1. Tez No: 178409
  2. Yazar: YAŞAR ŞEKERCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kemerburgaz Kompost Tesisinde kentsel katı atıklardan elde edilen çöp kompostunun Karaman İli elma bahçelerinde kimyasal gübre yerine kullanılıp kullanılamayacağını, kullanılması durumunda toprak, bitki ve meyvede ağır metal ve besin elementleri birikimine, elma verimi ve kalitesine olan etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma Karaman İli Merkezine bağlı Gökçe Köyünde 28 yaşındaki Starking Delicious klasik (8 x 8 m mesafe ile kurulmuş) elma ağaçlarına sahip bahçede yürütülmüştür. Deneme tesadüf parseller deneme desenine göre her bir ağaç bir parsel kabul edilerek 5 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Denemede 3 kompost dozu (K0 = 0 kg/ağaç, K1 = 10 kg/ağaç, K2 = 30 kg /ağaç) ve 3 kimyasal gübre dozu (G0 = 0 g N + 0 g P2O5 + 0 g K2O ağaç-1, G1 = 275 g N + 182.5 g P2O5 + 275 g K2O ağaç-1, G2 = 550 g N + 365 g P2O5 + 550 g K2O ağaç-1) uygulanmıştır. Ağaçlardan yaprak ve meyve örnekleri ve iz düşümlerinden toprak örnekleri alınmıştır. Toprak örneklerinde EC, organik madde, P, K, Ca, Mg, S, Fe, Zn, Cu, Mn, B, Ni, Cd ve Pb analizleri; yaprak örneklerinde P, K, Ca, Mg, S, Fe, Cu, Mn, Zn, B, Cr, Ni analizleri; meyve örneklerinde ise verim, ağırlık, çap, kabuk sertliği, et sertliği, kuru madde, P, K, Ca, Mg, S, Fe, Cu, Mn, Zn, B, Cr ve Ni analizleri yapılmıştır.Toprak, yaprak ve meyve örnekleri üzerinde yapılan analizlere göre toprakların EC, organik madde, P, K, Ca, Mg, S, Fe, Cu, Mn, B, Ni, Cd ve Ni miktarları değişik derinliklerde artış göstermiştir. Yaprak analizi sonuçlarına göre; Ca, Fe ve Cu miktarları kompost uygulamalarına bağlı olarak artış göstermiş, diğer besin elementleri toprakta artış göstermesine rağmen yapraklardan aynı sonuç alınamamıştır. Meyve örneklerinin analiz sonucuna göre, verim miktarında artış sağlanmış fakat diğer kalite unsurları değişiklik göstermemiştir. Besin elementlerindeki artış toprak örneklerinde olduğu kadar artmasa bile bazı elementlerde önemli artışlar olmuştur. Uygulanan kompost dozu arttıkça toprakların besin elementi içerikleri artmıştır. Analiz sonuçlarına göre en olumlu etki yüksek kompost dozlarından (K1, K2) elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to research rubbish compost got from city solid wastes of İstanbul Big City Municipality Kemerburgaz Compost Factory either will use or not instead of chemical fertilizer in the apple orchards of Karaman Province, if it will be used, its effect on heavy metal and nutrients accumulation in the plant and fruit, apple yield and quality. The study was carried out in apple orchard had classic Starking Delicious trees aged 28 (8 m x 8 m intervals) in Gökçe Village attached to Karaman Province. The experiment was set according to randomized plots experiment design with the 5 replicates accepting each tree was one plot. Three compost doses (K0 = 0 kg tree-1, K1 = 10 kg tree-1, K2 = 30 kg tree-1) and three chemical fertilizer dozes (G0 = 0 g N + 0 g P2O5 + 0 g K2O tree-1, G1 = 275 g N + 182.5 g P2O5 + 275 g K2O tree-1, G2 = 550 g N + 365 g P2O5 + 550 g K2O tree-1) were applied in the experiment. Leaf and fruit samples from trees and soil specimens from projections of the trees were taken. EC, organic matter, P, K, Ca, Mg, S, Fe, Zn, Cu, Mn, B, Ni, Cd, Pb analysis in the soil samples; P, K, Ca, Mg, S, Fe, Cu, Mn, Zn,B, Cr, Ni analysis in the leaf specimens and yield, weight, diameter, peel hardness, pulp hardness, dry matter, P, K, Ca, Mg, S, Fe, Cu, Mn, Zn, B, Cr and Ni analysis in the fruit samples were done.According to soil, leaf and fruit analysis results; EC, organic matter, P, K, Ca, Mg, S, Fe, Cu, Mn, B, Ni, Cd, Ni amounts increased in different depths. Ca, Fe, Cu contents of the leaf increased depends on compost trials, although other nutrients increased in the soil, they did not increase in the leaf samples. According to analysis of the fruit specimens, yield increased, but other quality components did not change. Even so nutrient contents did not increase as that of soil as, some nutrients significantly increased. As compost dose applied was increase, nutrient contents of the soils increased. According to the results of the analysis, the best positive effect was obtained from high compost doses (K1, K2).