Elektrodiyaliz yöntemiyle sulardan florürün giderilmesi
Removal of fluoride from water by using electrodialysis
- Tez No: 178416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, elektrodiyaliz yöntemiyle SB-6407 anyon değiştirici membran kullanılarak sulardan florür'ün giderimine çalışılmıştır.Öncelikle, Donnan diyaliz şartlarında, besleme fazının optimum pH'ı 6 olarak saptanmıştır. Daha sonra elektrodiyaliz durumunda, akım yoğunluğunun etkisi, besleme fazı konsantrasyonu ve birlikteki iyonların florür giderimi üzerine etkisi araştırılmıştır. Uygulanan akım yoğunluğu arttıkça florür gideriminin arttığı tespit edilmiştir. İlave olarak, besleme fazının konsantrasyonunun artışıyla florür giderimi azalmıştır. Son olarak, besleme fazında diğer anyonların bulunması akış değerlerini ve florür giderimini azaltmıştır. Elde edilen sonuçlar akış değerleriyle de ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, removal of fluoride from water was studied by electrodialysis with SB-6407 anion exchange membrane. At first, optimum pH of feed phase was determined as 6 under Donnan dialysis condition. Then, under electrodialysis condition, the effect of current density, concentration of feed phase and accompanying anions on the removal of fluoride was investigated. It has been determined that an increase in current density increased the removal of fluoride. In addition, removal of fluoride decreased with an increase in the concentration of feed phase. Finally, accompanying anions decreased both flux and removal of fluoride. The results were also correlated with flux values.