Farkı broyler hibritlerinin verim ve et kalitesi özellikleri bakımından karşılaştırılması
Comparisons of different broiler hybrids with respect to production and meat quality properties
- Tez No: 178417
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN YETİŞİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Zooloji, Agriculture, Zoology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırmada, günlük yaşta cinsiyet ayırımına tabi tutulan üç farklı hibrit broyler genotip(G)ine (HY:Hybro, HB:Hubbart-flex ve RO:Ross 308) ait civcivler 6 hafta süreyle yetiştirilerek, verim performansları, kesim sonuçları, karkas ve et kalite özellikleri belirlenmiştir. Bu amaçla 3 G'ten iki cinsiyete (C) ait civcivler 4 tekerrürlü olarak toplam 24 alt grupta büyütülmüşlerdir. Toplam olarak 870 adet civciv kullanılmıştır. Elde edilen veriler tesadüf parsellerinde 3x2 faktöriyel deneme desenine göre istatistik analize tabi tutulmuşlardır.Elde edilen sonuçlara göre; 6. hafta canlı ağırlığı (CA) ve haftalık canlı ağırlık artışları bakımından G'ler arasında önemli bir farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, chicks (sex separated at day old) from 3 hybrid broyler genotype(G)s (HY:Hybro, HB:Hubbart-flex ve RO:Ross 308) were grown to the 6th wks of slaughtering age, and production performances, slaughtering results, carcass and meat quality properties were determined. As being the 3 G and 2 sex (S) with 4 replicates, totally 24 sub groups were raised. Totally 870 chicks were used in the experiment. The data obtained were applied to statistical analysis as to the two factor (3x2) randomized plot design.According to the results obtained, there were no significant differences between G groups with respect to live weight (LW) at 6th wks of age and weekly live weight changes.