TC65 GSM/GPRS modülü kullanılarak uzaktan kontrol sistemi gerçekleştirilmesi
The realization of a remote control system by using TC65 GSM/GPRS module
  1. Tez No: 178418
  2. Yazar: SEMA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADETDİN HERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada, TC65 GSM/GPRS terminali kullanılarak uzaktan ortam kontrol sistemi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen sistemde, diğer GSM/GPRS terminallerine göre bir çok avantajı bulunan Siemens TC65 terminali kullanılmıştır. TC65 terminalin çıkışlarına bağlanan röleler, herhangi bir mobil telefondan gönderilen SMS ile kontrol edilmiştir. Isı sensöründen alınan sıcaklık bilgisi mobil telefona SMS olarak gönderilmiştir.Sistem, akıllı evler, akıllı arabalar ya da endüstriyel otomasyon sistemlerine uyarlanabilecek şekilde tasarlanmıştır. TC65 terminal ve bir iletişim aracı olan mobil telefon kullanılarak gerçekleştirilen sistem; kablosuz olarak uzaktan ortam kontrolü sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a remote environment control system is designed and implemented by using Siemens TC65 GSM/GPRS terminal. In the system, Siemens TC65 GSM/GPRS terminal which has many advantages compared to other GSM/GPRS terminals is used. The relays which are connected to output of TC65 terminal are controlled by SMS that has been sent by any mobile phone. The temperature information that has been got from temperature sensor is also sent to the mobile phone as an SMS.The system is designed to be compatible to smart houses, smart cars or industrial automation systems. The implemented system using TC65 terminal and a mobile phone which is a comminication tool provides wireless control of a remote environment.