Paraziter hastalıklarda; serum demiri, total demir bağlama kapasitesi, transferrin saturasyonu ve serum ferritin değerlerinin gösterilmesi
  1. Tez No: 15116
  2. Yazar: İSMAİL SONER KOLTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KADRİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
“*~ Oil ”“ Çalışmada üç farklı yerleşim birimindeki ilkokul öğrencilerinde parazitolojik inceleme yapıldı., 156 parazitli ve 156 parazitsiz (kontrol grubu) olmak üzere toplam 312 öğrenciden alınan serum örneklerinde konağı;n demir durumu ile parazitler arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla spektrofotometrik yöntemle serum demiri; total demir bağlama kapasitesi (T.D.B.K), transferrin saturasyonu ve immunoradyometrik yöntem ( IRMA) ile serum ferritin değerleri ölçüldü ve bu değerler student-t testi ile analiz edildi. 156 parazitli ve 156 kontrol grubu öğrencisindeki serum demiri, T.D.B.K., transferrin saturasyonu ve serum ferritin değerleri karşılaştırıldığında gruplar arasındaki farkın anlamlı olduğu görüldü {P 0.05). Parazitli ve parazitsiz erkek öğrencilerdeki serum demiri, T.D.B.K. ve transferrin saturasyonu değerleri. arasındaki farkın anlamlı olduğu (p < 0.Q5)., buna karşılık serum ferritin değeri yönünden gruplar arasındaki farkın önemsiz olduğu.; görüldü (p > O. 05). Parazitli ve parazitsiz kız öğrencilerde ise serum. demiri değerinde gruplar arasındaki farkın önemsiz olduğu (p > 0.05), buna karşılık T.D.B.K, transferrin Saturasyonu ve serum ferritin değerlerinde farkın anlamlılı olduğu saptandı (p < 0.05). Çalışmada en fazla E» vermicularis paraziti bulunmuş olup bu paraziti taşıyan 54 erkek öğrenci ile 72 kontrol grubu öğrencisinin karşılaştırılmasında, serum63 demiri.» T.D.B.K. ve transferrin saturasyonu değerleri arasındaki fark önemli (p < 0.?'S>? serum ferritin değerinde ise önemsiz bulundu (p > 0.05). E”vermicularis parazitli 62 kız öğlenci ile 84 kontrol grubu öğrencisini karşılaştırdığımızda -serum demiri açısından gruplar arasındaki fark önemsiz. (p > C-05). T.D.B.K. transferrin saturasyonu ve serum ferritin değerlerinde ise önemli bulundu (p < C05K. Örnek sayılarının az olduğu diğer parazit gruplarında ise özellikle A. lumbricoides parazitinin bulunduğu üç erkek öğrencide serum demiri, transferin saturasyonu ve serum ferritin değerlerinin normal değerlerin altında olduğu gözlendi. Ayrıca T.saginata.» T. trichiura parazitini taşıyan birer kız öğrencide değerlerin normal sınırların altında olduğu., H.rana.*. A. lumbricoides ve E. vermicularis * A. lumbricoides* parazitlerinin birlikte bulunduğu birer öğrencide demir eksikliği saptandı. Genel olarak araştırma yapılan öğrencilerde? parazitlerin serum demiri, transferrin saturasyonu ve serum ferritin değerlerini düşürdüğü;, T.D.B.K, değerini ise yükselttiği, dolayısıyla konakta demir eksikliğine neden olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
64 SUMMARY în this study parasitologic investigation w,^ carr.i.en out on primary scnool students from three different areas. This study '.roup 156 stilden t with paras', tea and the control group 156 students without paras -i tfc.-s“ making a total o-* 3 J.. 2 su tends.- Serus iron, total iron binding capacity (T2BG) and transferrin saturation af the sera from the children- was determined using the spectrophotometric method and the seriw ferritin levels with the imnriunoradyometric assay for the purpose of detecting if tnere was a relationship- between parasitosis and the iron levels. The levels serum ıran, TIBC, transferrin saturation and serum ferritin obtained from 136 infected student and 156 controls were analizeci acordxn-g ca student--t test. Variation between levels of serum iron,, TT?3C5 transferrin saturation and serum ferritin level between the two group was found to be significant (p the other n.-:.nd m the control groups variation in the levels of serum iron» TIBC» transferrin saturation ana serum ferritin of the. female and male student.? was found tc be in significant (p>0.-©-5). Variation of the serum.'.iron, Tî'&C and transferrin saturation levels in the infected «^ales ~;nd controls were found to be significant (d0«05)* Variation of the serum iron levels in the infected females and -controls were found to be insignificant.(p>0«or>>.? In contrast the variation in TlBCf transferrin saturation anc serum ferritin were significant ?pö.05î. The variation i~ toe levels of serum iron in WZ fameltr- students inxacted with E »vermicular is and 84 students in the control group was found to be insignif ir.ant (p>0”OS)r. and the TIBC,, transferrin saturation and serum ferritin levels were significant (p vermicularis and.'.»» 1 umbra coides haü level of serum iron transferrin saturation and serum ferritin below normal» în Beneral it was concicisred th-.it in the students untVr investigation, parasites caused a decrease in meşrut?, iron, transferrin saturation and serum ferritin levsJs and increase in the TIBC levels so that they ma'le play a role in iron deficiency.: