Sabit GPS istasyonlarına ait verilerin bilgisayar ortamında düzenlenmesi, internet ortamında sunulması amacıyla veri tabanı ve web sayfası tasarımı
Organizing the data of static GPS stations in the computer and designing a database and web page to present in internet
- Tez No: 178439
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER HALİS TOMBAKLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Global Konumlama Sistemi (GPS)'nin hayatımıza girmesi ile artık jeodezik amaçlı konum belirleme çok daha süratli ve yüksek doğrulukta yapılabilmektedir. Ancak konum belirlemede istenilen doğruluk arttıkça, bağıl (göreli) konum belirleme yapılmakta ve buna bağlı olarak arazi çalışmalarındaki GPS alıcısı sayısı minimum iki olmak zorundadır. Ülkemizde sabit GPS istasyonlarının faaliyete geçmesi ile bu zorunlulukta ortadan kalkmış ve tek bir alıcı kullanarak bağıl (göreli) konumlandırma yapmak ve istenilen doğrulukta koordinat elde etmek mümkün hale gelmiştir.Bu çalışmada, ülkemizde bulunan sabit GPS istasyonlarına ait bilgi ve verilerin, çağımızın en güçlü iletişim aracı olan ve bilgilerin sunumu için en uygun platform haline gelen internet aracılığı ile sunulması amaçlanmıştır. Böylece mümkün olan en fazla kullanıcıya hızlı ve sağlıklı bir şekilde bilgi ve verilerin ulaşması sağlanabilmektedir. Bu kapsamda, uygulama bölümünde Türkiye'de bulunan sabit GPS istasyonlarına ait bilgi ve verilerin sunulmasına yönelik bir WEB sayfası tasarlanmıştır. Son bölüm ise sonuç ve değerlendirme bölümüdür.
Özet (Çeviri)
The determination of position with geodesic purpose can be done faster and high accuracy by the help of Global Position System (GPS). But, as a result of increasing desired accuracy on the position determination, the relative position determination has been done and depending on this the numbers of GPS receiver must be at least two in the area of study. This obligation has been removed when reference GPS stations become active in our country and it is possible to positioning by using only one receiver and also to carry off desired accuracy coordinate.In this study, it has been aimed to present the data belongs to reference GPS stations in the country by the help of internet which is the most powerful communication tool and also the most appropriate platform for presenting information. In this way, it can be provided that too many users get at the data, information quickly and healthy. In this study, WEB page presenting the information and the data belong to reference GPS stations in Turkey has been designed. The last chapter is results and evaluation.