Otomotiv sanayine kablo üreten bir işletmede ileri ürün kalite planlaması (iükp) uygulaması
Application of anvanced product quality planning (apqp) in a company which produces cables for automotive industry
  1. Tez No: 178440
  2. Yazar: SERDAR TUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada otomotiv yan sanayi için taşıt kabloları üreten bir firmada İleri Ürün Kalite Planlaması (İÜKP-APQP) uygulaması yapılmıştır. İÜKP'nin kullandığı alt araçlar olarak; Proses Hata Türü ve Etkileri Analizi (PHTEA-PFMEA), İstatistiksel Proses Kontrol (İPK-SPC), Ölçüm Sistemleri Analizi (ÖSA-MSA) ve Üretim Parçası Onay Prosesi (ÜPOP-PPAP) kullanılmıştır.Taşıt kabloları, taşıtların sağlıklı ve kesintisiz çalışması için yüksek kalitede üretim gereksinimi olan ürünlerdir.Çalışma İstanbul, Silivri de yerleşik bir firmada uygulanmıştır. İşletmede ilk etapta beyin fırtınası tekniği ile tüm proseslerde 66 adet olası proses hatası tespit edilmiştir. Bunlardan Risk Öncelik Sayısı 100 ve daha büyük olan kritik hata niteliğindeki 7 adet hata çalışma kapsamında incelenmeye alınarak prosesten uzaklaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Advanced product quality planning (APQP) was applied in a company which produces cables for automotive industry. As sub-tools used by APQP; Process failure mode and effect analysis (PFMEA), Statistical process control (SPC), Measurement systems analysis (MSA) and Production part approval process (PPAP) were used.Vehicle cables are needed to have the products which need to have high production quality in order to ensure the vehicles to operate steady and without interruption.Study was applied in a company in Silivri, İstanbul. At the firt step, 66 probable process failures were determined by brain storm practice in all process. 7 critical failures which have 100 or more Risk Priority Number (RPN) were analysed in order to be removed from the process.