DL-limonenin mayalar üzerine antifungal etkisi
Antifungal effect of DL-limonene on yeasts
- Tez No: 178449
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ÜMİT ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada DL-limonenin bazı mayalar üzerine antifungal etkisi disk difüzyon yöntemi ve minimum inhibe edici konsantrasyon (MİK) yöntemleriyle araştırılmıştır. Ayrıca, DL-limonenin Saccharomyces cerevisiae'nin etil alkol fermentasyonuna etkisi de incelenmiştir. Disk difüzyon yöntemi sonuçlarına göre, denenen bütün mikroorganizmalarda inhibisyon zonu görülmüştür. Zon çapları kontrol olarak kullanılan Fungizone antibiyotiğine kıyasla daha büyük olmuştur. DL-limonen konsantrasyonu arttıkça zon çapı da artmıştır. MİK değerleri, maya suşuna göre 500-4000 µg/ml arasında değişmiştir. DL-limonen S. cerevisiae'nin etil alkol fermentasyonunu inhibe etmiş ve oluşan aroma maddelerini de etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was undertaken to investigate antifungal effect of DL-limonen on yeasts by disc diffusion and minimum inhibitory concentration (MIC). Futhermore, effect of DL-limonen on ethyl alcohol fermentation by Saccharomyces cerevisiae was also investigated. According to disc diffusion results, developlement of inhibition zone was observed with all the microorganisms tested. The inhibition zones were larger than those with Fungizone antibiotic which was used as the control. As the concentration of DL-Limonene increased, diameters of the inhibition zones were increased, too. MIC results varied between 500-4000 ? g/ml depending on the yeast strain. DL-Limonene inhibited alcolic fermentation by S. cerevisiae and affected the aroma compounds formed.