Malign ve benign meme tümörlerinde östrojen ve progesteron reseptör düzeylerinin monoklonal antikorlar kullanılarak kantitatif tayini
  1. Tez No: 17845
  2. Yazar: SERDAR DEMİRGÖREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Meme kanserlerine yaklaşımda* tümör örneklerinin sitozoller inde östrojen (ER) ve progesteron (PgR) reseptör düzeylerinin tayin edilmesi» tedavinin şekillenmesinde ve hastalığın prognozu hakkında fikir edinilmesinde yardımcı olmaktadır. nsan meme kanser dokusunda ER ve PgR'nin kantitatif ve kalitatif tayinleri için birçok yöntem geliştirilmiştir. Söz konusu yöntemlerin hemen hepsi tümör si tozoller indeki serbest steroid reseptörlerine radyoaktif işaretli hormonların bağlanma kapasitesini ölçme esasına dayanmaktadır. Meme tümör dokusu sitozollerinde ER ve PgR tayini için son yıllarda geliştirilen, yukarda sözü edilen teknikten farklı bir yöntem olan, ER ve PgR lerine karşı geliştirilmiş monoklonal antikorların kullanıldığı enzim immunoassay yöntemi ile çalışılmaktadır. Bu çalışmada monoklonal enzim immunoassay tekniği kullanılarak, 48 meme tümör dokusunda (20 malign, 28 benign) ER ve PgR düzeyleri değerlendirildi. 10 fmol/mg sitozol ik protein' in üzerindeki ER ve PgR değerleri pozitif, 5-10 arası sınır, 5' in altı ise negatif olarak kabul edilmiştir. Reseptör düzeyleri östrojen için 0-398, progesteron için ise, 0-575 fmol/mg sitozolik protein olarak bulunmuştur. Çalışılan malign tümörlerin */.72.22' sinde ER+,PgR+, % 16. 67 's inde ER-PgR+, */. 11.11 »inde ER-PgR-, %0.00'mda ER+PgR-; benign tümörlerin 7.32. 1 4 * i nde ER+PgR+, %35.71'inde ER-PgR+, '/.25'inde ER-PgR-, X7. 14 'ünde ise ER+PgR- olarak bulunmuştur. 33Tümör dokusunun histopatolojisi lokalizasyonu, boyutu lenf bezi metastazı» hastanın yaşı» ağırlığı» menopoz durumu» çocuk sayısı ve laktasyon gibi parametrelerle ER ve PgR düzeyleri arasında ilişki araştırılmıştır. Bu çalışma sonucunda elde edilmiş önemli bulgular ve bu bulguların meme kanserinin prognozunu ve tedavisini değerlendirmedeki katkıları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the management of breast cancer» the determination of Estrogen Receptor (ER> and Progesterone Receptor (PgR) levels in cytosols from tumor specimens help in the establishment of therapy schemes and have predictive value for the course of the disease. Several assays have been developed for the measurements of ER and PgR in human breast cancer. All of them are based on the evaluation of the binding capacity of tumor cytosols for radiolabeled estrogens and progesterones to unoccupied steroid receptor in the presence of high concentrations of endogenous estrogens progesterones, and antiestrogens. A new enzyme immunassay for the determination of ER and PgR in cytosols from breast tumor specimens have been developed. In this study we evaluated ER and PgR levels of *t8 mammary tumor tissue specimens (20 malign and 28 benign) by using the monoclonal enzyme immunassay technique. The measurements of ER and PgR levels more than 10 fmol/rog cytosol protein were clasified as ER and PgR positive, for the levels between 5-10 fmol/mg cytosol protein as border-line and for the levels below 5 fmol/mg cytosol protein as negative. ER levels in the tissues were between 0-375 fmol/mg cytosol protein, and PgR levels were O- 575 fmol/mg cytosol protein. ER and PgR status of the breast carsinomas were: %72.22 ER+,PgR+, %16.67 ER-,PgR+ and %11.11 ER- »PgR-. For the benign tumors ER and PgR status were: %32.14 ER+,PgR+, %35.71 ER-,PgR+, %25.00 ER-,PgR-, and %7.14 ER+,PgR-. 35The correlations between ER and PgR levels and histopathology, localization* methastatic lymph node status» diameter of tumors and the correlation between ER and PgR levels and age, weight» height, menopausal status, number of children and lactation. The significance of these results and the clinical implications are discussed. 36