Köpek meme tümörü dokusundaki bazı biyomarkerların klinik ve prognostik açıdan değerlendirilmesi
Clinical and prognostic evaluation of some biomarkers in canine mammary tumour tissue
- Tez No: 778301
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY TEK, DOÇ. DR. ZEYNEP GÜNAY UÇMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum,Jinekoloji ve Suni Tohumlama (Veterinerlik) Anabilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve jinekoloji Bilim Dalı (Veteriner Hekimlik)
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dişi köpeklerde meme tümörleri en sık teşhis edilen tümörlerdir ve dişi köpeklerdeki tüm tümörlerin %50' sini oluşturmaktadır. Köpek meme tümörlerinin gelişimi birçok faktörden etkilenmektedir. Yaygın olarak abdominal, kaudal ve inguinal loblarda bulunurlar. Tanı amacıyla başlangıçta, anamnez ve klinik muayene yapılmalıdır. Sonrasında metastaz varlığını belirlemek için, radyografi, ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme yöntemleri kullanılmalıdır. Kanser riskinin tespitinde, erken tanı amacıyla, hastalığın nüksünü ya da ilerleme durumunu belirlemede tümör biyobelirteçleri kullanılabilir. Biyobelirteçler, kanda veya dokuda ölçülen, hastalığın varlığı, tedavi ve prognoz için bilgiler veren biyolojik moleküllerdir. Bir tümöre özgü olabildiği gibi aynı dokudaki farklı tümörler tarafından da üretilebilirler. Kanserli dokuların yanı sıra sağlıklı normal dokularda da bulunabilirler. Çalışmada, 31 tane meme tümörlü köpek ve toplamda 125 tane meme lobu kullanıldı. Operasyon sonrası alınan kitlelerden, östrojen reseptörü (ER), progesteron reseptörü (PR), epidermal büyüme faktörü reseptörü (EGFR) ve kanser antijeni 15-3 (CA 15-3) biyobelirteçlerinin prognoz amacıyla değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, östrojen reseptörü miktarı açısından malign epitelyal meme tümörü ve hiperplazi&displazi grubu arasında önemlilik saptandı (P0,05). Sonuç olarak, bu çalışmayla, ER, PR, EGFR ve CA 15-3 biyobelirteçleri ile klinik parametreler arasındaki ilişki değerlendirildi. Meme tümörü olan köpeklerde östrojen reseptörü ve progesteron reseptörü biyobelirteçleri ile benign ile malign ve benign ile H&D ayrımını yapabilmektedir. Ayrıca, CA 15-3 biyobelirteci ile de malign ile H&D ayrımı yapılabilmektedir. Çalışmamızda kullanılan ER ve PR biyobelirteçlerinin, benign malign ayrımının yapılmasında veya hormonal bir olgu ile tümöral bir olgunun farkının tespitinde ve uygulanacak tedavi planının belirlenmesinde kullanılabileceği seçeneği sunuldu.
Özet (Çeviri)
Mammary tumors in female dogs are the most commonly diagnosed tumors. Breast tumors account for 50% of all tumors. The development of breast tumors is affected by many factors. They are commonly found in the abdominal, caudal, and inguinal lobes. Initially, anamnesis and clinical examination should be performed for diagnosis. Imaging methods such as radiography, ultrasonography and computer tomography should then be used to determine the presence of metastases. Tumor markers can be used to detect cancer risk, for early diagnosis, to determine the recurrence or progression of the disease. Biomarkers are biological molecules measured in blood or tissue that provide information for the presence of disease, treatment and prognosis. They can be tumor specific as well as produced by different tumors in the same tissue. They can be found in healthy normal tissues as well as cancerous tissues. In the study, 31 dogs with mammary tumors and a total of 125 mammary lobes were used. It was aimed to evaluate the biomarkers of estrogen receptor (ER), progesterone receptor (PR), epidermal growth factor receptor (EGFR) and cancer antigen 15-3 (CA 15-3) from the postoperative masses for prognosis. For this purpose, a significant difference was found between malignant epithelial mammary tumor and hyperplasia&dysplasia groups in terms of estrogen receptor amount (P0.05). In conclusion, this study evaluated the relationship between ER, PR, EGFR and CA 15-3 biomarkers and clinical parameters. Estrogen receptor and progesterone receptor biomarkers can distinguish benign from malignant, benign from H&D in dogs with mammary tumors. In addition, the CA 15-3 biomarker can distinguish between malignant and H&D. It was presented that the ER and PR biomarkers used in our study can be used to differentiate between benign and malignant or to detect the difference between a hormonal case and a tumoral case and to determine the treatment plan to be applied.