Köpek meme tümörlerinde sistemik inflamatuvar belirteçlerin neoadjuvan kemoterapiye cevabı tahmin etmede prognostik değerinin belirlenmesi
Determination of the prognostic value of systemic inflammatory markers in predicting response to neoadjuvant chemotherapy in canine mammary tumors
  1. Tez No: 877044
  2. Yazar: ZEYNEP MERVE EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ NAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Onkoloji, Veteriner Hekimliği, Molecular Medicine, Oncology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmamızda birinci olarak, köpek meme tümörlerinin (KMT) etiyopatogenezinde inflamasyonun rolünü, ikinci olarak neoadjuvan kemoterapi (NAK) uygulanan farklı moleküler karakteristiklere sahip (östrojen, progesteron, HER2, Ki-67 ve kaspaz-3) KMT'lerde bazı sistemik inflamatuvar belirteçlerin nötrofil/lenfosit oranı (NLO), lenfosit/monosit oranı (LMO), trombosit/lenfosit oranı (TLO), albümin/globülin oranı (AGO), sistemik immün-inflamasyon indeks (SII) ve prognostik nütrisyonel indeks (PNI) tedaviye cevapta prognostik değerinin araştırılması amaçlandı. Farklı ırk ve yaştan 15 sağlıklı, 15 benign ve 30 malign KMT'li köpek çalışmaya dahil edildi. Köpeklerin tedavi öncesi tam kan sayımı ve serum biyokimya analizleri gerçekleştirildi. KMT'li köpeklerden tru-cut biyopsi yöntemi ile alınan numuneler histopatolojik olarak incelendi. Benign KMT'li köpeklere operasyon yapıldı. Malign KMT'lerde yapılan immünohistokimyasal boyamalar sonucunda moleküler alttipleri (luminal A, luminal B, triple-negatif ve HER2-pozitif) belirlendi. Adrimisin/siklofosfamid (n=15) ya da paklitaksel (n=15) ile NAK uygulandı. Benign KMT'li köpeklerde sağlıklılara nazaran lenfosit sayısı ve LMO değeri daha düşük, trombosit sayısı, NLO, TLO ve SII değerleri daha yüksek olarak bulundu. Malign KMT'li köpeklerde sağlıklılara nazaran lenfosit sayıları, LMO, AGO ve PNI değerleri daha düşük, nötrofil, monosit, globülin, NLO, TLO ve SII değerleri daha yüksek tespit edildi. Benign KMT'li köpeklerde malign KMT'lilere nazaran nötrofil sayılarının daha yüksek ve AGO değerinin daha düşük olduğu görüldü. KMT'li köpeklerde immün ve inflamatuvar sistem arasındaki dengenin bozulduğu ve maligniteyi öngörmek için dolaşımdaki nötrofil sayılarının ve AGO değerinin tanısal olarak faydalı olabileceği sonucuna varıldı. NAK tedaviye en çok parsiyel cevap alındı ve en iyi cevaplar triple-negatif moleküler alttipte alındı. NAK tedaviye cevap veren köpeklerde NLO ve PNI parametrelerinin sonucu öngörmek için kullanışlı belirteçler olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate firstly, the role of inflammation in the etiopathogenesis of canine mammary tumors (CMTs) and secondly, the prognostic value of some systemic inflammatory markers neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), lymphocyte/monocyte ratio (LMR), platelet/lymphocyte ratio (PLR), albumin/globulin ratio (AGR), systemic immune-inflammation index (SII) and prognostic nutritional index (PNI) in the response to neoadjuvant chemotherapy (NAC) in CMTs with different molecular characteristics (estrogen, progesterone, HER2, Ki-67 and caspase-3). The study included 15 healthy, 15 with benign and 30 with malignant KMTs dogs of different breeds and ages. Complete blood count and serum biochemistry analysis were performed before treatment. The specimens obtained by tru-cut biopsy method from dogs with CMT were examined histopathologically. Dogs with benign CMT underwent surgery. Molecular subtypes of malignant CMTs (luminal A, luminal B, triple-negative and HER2-positive) were determined by immunohistochemical staining. NAC was performed with adrimycin/cyclophosphamide (n=15) or paclitaxel (n=15). Lymphocyte count and LMR values were lower, while platelet count, NLR, PLR and SII values were higher in dogs with benign CMT compared to healthy dogs. Lymphocyte counts, LMR, AGR and PNI values were lower and neutrophil, monocyte, globulin, NLR, PLR and SII values were higher in dogs with malignant CMT compared to healthy dogs. Neutrophil counts were higher and AGR values were lower in dogs with benign CMT compared to those with malignant CMT. It was concluded that the balance between the immune and inflammatory systems is disrupted in dogs with CMT and circulating neutrophil counts and AGR value may be diagnostically useful to predict malignancy. There were most partial responses to NAC therapy and the best responses were in the triple-negative molecular subtype. NLR and PNI parameters were found to be useful markers to predict outcome in dogs responding to NAC therapy.