Flow structure behind a perforated circular cylinder in shallow water
Sığ suda delikli silindir arkasındaki akış yapısı
  1. Tez No: 178455
  2. Yazar: KAMİL PAYDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AKILLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada sığ suda delikli silindir arkasında oluşan akış yapısı boya ile akışı görüntüleme tekniği kullanılarak deneysel olarak incelenmiştir. Çalışmanın amacı silindir arkasında oluşan akışın silindir üzerine açılan delikler ile kontrol edilmesidir. Deneylerde kullanılan silindir D=90 mm çapa sahiptir. Bu silindir üzerinde delikler açılmak suretiyle ( üç farklı delik çapı için, d=2.5, 5 ve 10 mm) delik çapının silindir arkasında oluşan akış yapısına etkisi incelenmiştir. Delik çapının etkisi incelenirken aynı geçirgenlik oranları (silindir üzerindeki toplam delik alanının silindirin yüzey alanına oranı) sağlanmıştır. Bununla birlikte geçirgenlik oranının akış yapısı üzerine etkisini incelemek amacıyla aynı delik çaplarında farklı geçirgenlik oranları (?= 0.14 - 0.61 aralığında yedi farklı değerde) çalışılmıştır. Deneyler boyunca su derinliği h=45 mm (h/D=0.5) ve akış hızı U=78 mm/s (silindir çapına bağlı Reynolds sayısı Re=7200) olarak alınmıştır. Yukarıda bahsedilen parametrelere bağlı olarak yapılan deneyler neticesinde, delikli silindirler arkasında oluşan akış yapısı, lazer ışığına duyarlı Rhodamine 6G tipi özel boya ile görüntülenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda akış kontrolü için delik çapına bağlı olmaksızın kritik bir geçirgenlik oranı belirlenebilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this present work, vortex shedding behavior behind perforated circular cylinder was investigated experimentally in shallow water flow. Detailed measurements of instantaneous and time-averaged flow data of wake flow region at a Reynolds number of Re=11,500 based on cylinder diameter (D=90mm) were obtained by Particle Image Velocimetry (PIV) technique. The height of the shallow water was 45mm and the diameter of the holes drilled on the cylinder was 10mm. PIV experiments were carried out at the mid-section and bed surface of the water height. The effect of porosity ranging from 0.14 to 0.61 was investigated. Instantaneous and time-averaged flow data clearly indicate that the flow characteristics of perforated cylinders having porosities bigger than 0.2 were completely different than those obtained for bare cylinder case.