Flow control downstream of a circular cylinder by a permeable circular cylinder in deep water
Dairesel silindirin arkasındaki akışın ağ yapılı silindir tarafından derin suda kotrolü
  1. Tez No: 307748
  2. Yazar: BENGİ GÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKILLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmada amaç, derin su içerisinde bulunan dairesel silindir arkasındaki akış yapısını silindir çevresine yerleştirilmiş ağ yapılı dış silindirler vasıtasıyla parçacık görüntülemeli hız ölçüm tekniği kullanılarak araştırmaktır. Deneyler boyunca iç silindir çapına bağlı (d=30 mm) Reynolds sayısı 5000 olarak sabit tutulmuştur. Dış silindir çapının ve geçirgenlik oranının etkisini anlayabilmek için yedi farklı silindir çapı (D=37.5, 45, 52.5, 60, 67.5, 75 and 90 mm) ve sekiz farklı geçirgenlik oranı (ß=0.4, 0.5, 0.6, 0.65, 0.7, 0.75, 0.8 and 0.85) kullanılmıştır. PIV deneyleri, akış yapısının daha iyi anlaşılabilmesi için boya deneyleriyle de desteklenmiştir. Deneysel sonuçlar, geçirgenlik oranının ve dış silindir çapının silindir arkasındaki akışın kontrolü üzerine önemli etkileri olduğunu göstermektedir. Çap oranının 1.75 ve üzerinde olduğu durumlarda ağ yapılı dış silindir, silindirlerin arkasında oluşan girdap kopmalarını önemli derecede azaltmıştır ve çap oranı açısından en iyi kontrol D/d=3.0 durumunda elde edilmiştir. Ayrıca geçirgenlik oranı ß=0.7 değerine kadar arttıkça, ağ yapılı dış silindirin akış kontrolü üzerine etkinliği artmıştır. Bu çalışmada elde edilen bir diğer önemli sonuç ise sadece ağ yapılı silindirin akış içerisine yerleştirildiği durumda akış yapısının silindir çapından bağımsız olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the flow structure downstream of a circular cylinder surrounded by an outer permeable cylinder which is made from chrome-nickel wire mesh in deep water using Particle Image Velocimetry technique. All experiments were performed at Reynolds number 5000 based on the inner cylinder diameter. In order to understand the effects of diameter and porosity of the outer cylinder on the flow structures of the inner cylinder, seven different outer cylinder diameters (D=37.5, 45, 52.5, 60, 67.5, 75 and 90 mm) and eight different porosities (ß=0.4, 0.5, 0.6, 0.65, 0.7, 0.75, 0.8 and 0.85) were considered. During the experiments, the diameter of inner cylinder was kept constant as d=30 mm. The experimental results indicated that both the diameter ratio and the porosity are important parameters to control the flow structure behind the inner cylinder-outer permeable cylinder arrangement. The outer permeable cylinder significantly suppressed the vortex shedding downstream of the inner cylinder-outer permeable cylinder arrangement for the diameter ratio greater than D/d=1.5. The effect of D/d= 3.0 on the attenuation of vortex shedding downstream of the inner cylinder-outer permeable cylinder arrangement was much more pronounced compared to other diameter ratios. Furthermore, the effectiveness of the outer permeable cylinder increased as the value of porosity increased up to ß=0.7. In terms of the case of the permeable cylinder without the inner cylinder, the flow structure downstream of the permeable cylinder was independent of the diameter of the permeable cylinder