Klonal anaç genotiplerinin ın vitro koşullarda bazı prunus türleriyle aşı tutma oranlarının saptanması
Investigation of in vitro grafting successes between rootstock clonal genotypes and some prunus species
  1. Tez No: 178462
  2. Yazar: TAYLAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYZİN KÜDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma, 2006-2007 yılları arasında Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Biyoteknoloji Laboratuvarı'nda yürütülmüştür. Çalışmada Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Araştırma ve Uygulama parselinde bulunan AK-1, AK-2 ve GF-677 badem x şeftali melez genotipleri ile Ferragnes badem, Francoise şeftali ve Ninfa kaysı çeşitlerine ait sürgün uçları kullanılmıştır. Alınan sürgün uçlarının canlılık, sürgün oluşturma ve aşı tutma oranları incelenmiştir.Araştırmada MS makro ve mikro besin elementleri, vitaminleri ve Fe-NaEDTA kompozisyonu kullanılmıştır. Sürgün geliştirme ve çoğaltma aşamasında 1.0 mg/l BAP ve 0.1 mg/l GA3 konsantrasyonları kullanılmıştır.Çalışmada, canlılık oranı AK-1 genotipinde % 50, AK-2 genotipinde % 25, GF-677 genotipinde % 37.5, Ferragnes % 85, Francoise %1, Ninfa % 1; kardeşlenme sayısı AK-1 genotipinde 3 sürgün/eksplant, GF-677 genotipinde 2 sürgün/eksplant, AK-2 genotipinde 8 sürgün/eksplant, Ferragnes de 3 sürgün/eksplant; aşı tutma oranları AK-1 genotipinde % 25.1, AK-2 genotipinde % 34.4 ve GF-677 genotipinde % 25.0 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Biotechnology Laboratory of C.U. Faculty of Agriculture, Department of Horticulture during 2004-2006. The shoot tips of AK-1 (Nonpareil x Peach), AK-2 (Nonpareil x Peach) and GF-677 almond x peach hybrid genotypes and Ferragnes, Francoise and Ninfa genotypes taken from the orchards of C.U. Faculty of Agriculture, Department of Horticulture were used. As the experimental material the viability, shoot elongation and micrografting of the shoot tips were investigated .In the experiment, MS macro and micro nutrients, vitamins and Fe-Na EDTA composition was used. During shoot elongation and multiplication stage 1 mg/l BAP and 0.1 mg/l GA3 plant growth regulator concentrations were used.In this work, viability rate was found to be 50 % in AK-1, 25 % in AK-2 and 37.5 % in GF-677, 85 % Ferragnes, 1 % Ninfa, 1 % Francoise; multiplication rate was 3 shoot/explant in AK-1 genotype, 2 shoot/explant in GF-677 and 8 shoot/explant in AK-2 genotype, 3 shoot/explant in Ferragnes genotype; micrografting rate was 25.1 % in AK-1 genotype, 25 % in GF-677 and 34.4 % in AK-2 genotype.