Çukurova Üniversitesi ve çevresi çevre düzeni planı
Land consolidation planing in Cukurova University
- Tez No: 178461
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ YEĞİNGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeometri, Archaeometry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, araştırma ile bulduğumuz verileri, kendi oluşturduğumuz verilerle birleştirerek Çukurova Üniversitesi, kampüs sınırları içerisinde üniversitenin gelişim stratejilerine, doğal ve kültürel yapısına uygun yeni gelişme alanaları tanımlamak ve bu alanların tanımlanabilmesi için coğrafi bilgi sistemlerinden yararlanılarak verileri oluşturmak, veri tabanına aktarmak, uydu görüntüleri ile alan kullanım kabiliyetinin çıkarmak, bu coğrafi verilere dayanarak korunması gereken ve kullanılabilir alanları çeşitli coğrafi analizlerle tesbit etmek ve sonuçta yerleşilebilir alanları ortaya çıkarmak amaçlanmıştır.Yukarıda amaçlarda belirtildiği üzere coğrafi bilgi sistemi yardımıyla veriler oluşturulmuş ve sonuçta değişik alanlarda kullanımını düşündüğümüz alanlar için saptamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Geographical information systems have very wide range of application, its usage has become inevitable particularly when land resources which need intensive database and complicated queries are considered. Graphical data analysis needed for any procces is archived by GIS readily. In order to apply land consolidation works appropriately and develop efficient projects, there is a need to have a lot of data, their organisation and reuse. Information system in a land consolidation work consists of organized data and it is organisation of relationship among man, computer, data and programme to meet the users demands.In this study, it was studies on data organisation of Çukurova University and land planning of this campus area also inquires and analysis carried out bye this data system was considered