Modeling and analysis of custom power park by PSCAD/EMTDC program
Özel amaçlı güç parkının PSCAD/EMTDC programında modellemesi ve analiz edilmesi
  1. Tez No: 178475
  2. Yazar: YUSUF ALPER KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Güç kalitesini iyileştirmek için kulanılan güç elektroniği tabanlı donanımlardaki gelişmeler, Özel Amaçlı Güç Parkına olan ilgiyi arttırmıştır. Özel Amaçlı Güç Parkı, endüstriel ve ticari park dahilinde çoklu özel amaçlı güç aygıtlarının bütünlüğü anlamına gelip, dağıtım sistemindeki gerilim seviyesinde müşterilere kaliteli güç sunar. Dağıtım hatlarında oluşan gerilim düşümü/yükselimi ve harmonikleri önlemek gerekmektedir ve bunun için Özel Amaçlı Güç Parkı uygulamaları en uygun çözümlerden biridir.Bu tezde Özel Amaçlı Güç Parkı PSCAD/EMTDC programı kullanılarak modellenmiştir. Özel Amaçlı Güç Parkı, Statik Transfer Anahtarı (STA) ve Dinamik Gerilim İyileştirici (DGİ) kullanılarak oluşturulmuştur. STA ve DGİ' nin çalışma prensipleri detaylı olarak anlatıldıktan sonra PSCAD programında modellenmiş ve simulasyon sonuçları incelenmiştir. Özel Amaçlı Güç Parkının STA ve DGİ kısımlarında değişik hatalar uygulanmıştır ve bu hatalara sistemin tepkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The advances in power electronics based devices to improve power quality have been increased the interest on Custom Power Park (CPP). CPP concept means the integration of multiple CP Devices within the Industrial/Commercial Park, which offers customers high quality of power at the distribution system voltage level. CPP is one of the most useful solutions to prevent voltage sags/swells and harmonics from distribution lines.In this thesis, CPP has been modeled by using PSCAD/EMTDC program. CPP is composed of Static Transfer Switch (STS) and Dynamic Voltage Restorer (DVR). The operation principles of STS and DVR have been explained in detail and then they have been modeled with PSCAD/EMTDC program. Simulation results have been comprehensively investigated. Different types of faults are applied for STS and DVR in CPP and the response of the system for these disturbances are examined.