Titanyum ve karbon keçe üzerine platin ve platin/iridyum kaplama elektrodların kömür-su karışımlarının elektrolizindeki etkinliklerinin kıyaslanması
Compare the efficiencies of plated platinum and platinum/iridium on titanium and carbon felt in electrolysis coal-water slurries
  1. Tez No: 178494
  2. Yazar: HATİCE KINIK
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ARİF HESENOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çalışmada dört farklı kömür örneğinin (Tunçbilek, Çayırhan, Dacota ve Pittsburg) su ile karışımlarının 1 V sabit potansiyelde ve 480 dakika süreyle elektrolizi incelendi. Elektroliz deneylerinde Fe(II) ve Fe(III) iyonlarının kullanılmasıyla ortalama akım yoğunluğunda ve katotta oluşan hidrojen gazının miktarında önemli oranda (30 mL'den 80 mL'ye) artış gözlenmektedir. Kömür-su karışımının elektrokimyasal davranışı potansiyostatik yöntemle Titanyum (Titanyuma Pt/Ir kaplanarak), karbon keçe ve karbon keçe üzerine elektrolitik olarak yüklenen Pt, Pd ve Pt/Ir elektrotları kullanılarak incelendi. Kömürün elektrooksidasyonunda hidrojen oluşumu açısından en iyi performansı Platin/İridyum yüklenmiş karbon keçe elektrotlar göstermiştir. Karbon keçe üzerine elektrolitik olarak yüklenen Pt/Ir elektrotların kullanılmasıyla katotta oluşan hidrojen gazının hacminde 49,5 mL'lik artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The electrolysis of four different coal-water slurries (Tunçbilek, Çayırhan, Dacota and Pittsburg) were studied under 1 V constant potential for 480 minutes. By using Fe (II) and Fe (III) ions there was an increase on average current density and the amount of hydrogen produced in cathode (from 30 mL to 80 mL). The electrochemical behavior of coal-water slurries was examined with various noble metal electrodes (i.e. plated Pt/Ir on Ti foil and plated Pt,Pd,Pt/Ir on carbon felt) using potentiostatic techniques. The best performance for the electrooxidation of coal in terms of hydrogen production was obtained by Platin/Iridium plated carbon felt electrodes. An increase on the volume (49,5 mL) of hydrogen obtained in cathode by using Pt/Ir plated carbon felt was observed