Farklı kömür ve linyitlerin asidik sulu ortamlarda elektrooksidasyonlarının incelenmesi
Examination of elektroxidation of different coal and lignite in acidic solution
- Tez No: 178495
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ERBATUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada kömür ? su karışımlarının elektrooksidasyonuna Fe(II) ve Fe(III) iyonlarının varlığının etkisi test edildi. Kömür karışımında Fe(II) ve Fe(III) iyonlarının varlığının kömür elektrolitik hücresinde ortalama akım yoğunluğu değerlerini önemli bir şekilde arttırdığı bulunmuştur. Tunçbilek, Çayırhan, Pittsburg ve Dacota kömürleriyle elektroliz deneyleri yapıldı. Elektroliz deneyleri 1 V sabit potansiyel altında 40ºC sıcaklıkta sürekli karıştırılan kömür çözeltilerinin elektrolizi şeklinde gerçekleştirildi. Ayrıca deneyler esnasında elektroliz edilen çözeltilerden belirli sürelerde örnekler alınarak demir (II) ve toplam demir analizleri yapıldı. Elektrolizi yapılan kömür örnekleri arasında hidrojen gazı açısından en iyi sonuç Tunçbilek ve Pittsburg kömürlerinde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of adding iron(III) and iron(II) on the electrookxidation of coal-water slurries was also tested. It was found that the presence of iron(III) and iron(II)in the coal slurry significantly increased the average current densities developed in the coal electrolytic cell. Electrolysis experiment was tested with Tunçbilek, Çayırhan, Pittsburg and Dacota. The electrolysis was done at 1 V stable potential at 40C with continuous stirring of coal solutions. The electrochemical behavior of coal ? water slurries was examined with Pt ? Pt metal electrodes. The sampling were made at specific time limits during the experiment for the determinations of Fe(II) and total iron concentrations. The best results for the hydrogen production were obtained from the Tunçbilek ve Pittsburg coals.