Hama tepe, Deli Halil tepe ve Tüysüz tepe florasının belirlenmesi
Determination of the flora of Hama hill, Deli Halil hill and Tüysüz hill
  1. Tez No: 178498
  2. Yazar: AYTAÇ BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATABAY DÜZENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, Hama Tepe, Deli Halil Tepe ve Tüysüz Tepe Florasının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. 2007-2008 yıllarında toplanan 417 bitki örneğinin değerlendirilmesi sonucunda 52 familyaya ait 153 cins, 197 tür ve türaltı takson tespit edilmiştir. tespit edilen taksonların 8'i (%4) tehlike sınıfında olup bunlardan 8'i (%3,9) endemiktir. İçerdikleri takson sayısına göre en büyük 5 familya şöyledir. Compositae 24 takson (%14), Gramineae 22 takson (%12), Leguminosae 18 takson (%10), Labiatae 11 takson (%6), Liliaceae 10 takson (%6). Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı ise şöyledir: Kozmopolit elementler 92 takson (%52), Akdeniz elementleri 73 takson (%41), Avrupa-Sibirya elemnetleri 7 takson (%4), İran-Turan elementleri 6 takson (%3).
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine the flora of Hama Hill, Deli Halil Hill and Tüysüz Hill.By examining a total of 417 plant specimens that were collected between 2007-2008. 153 genera and 197 taxa belonging to 52 families were identified. 8 (4%) of the 197 taxa were in endangered class and 8 (3,9%) of them were endemics. The largest 5 family according to their taxa numbers are as follows: Compositae 24 (14%) taxa, Gramineae 22 (12%) taxa, Leguminosae 18 (10%) taxa, Labiatae 11 (6%) taxa, Lİliaceae 10 (6%) taxa. The scattering ratio of the taxa for the phytogeographic regions are as follows: Cosmopolitans 92 (52%) taxa, Mediterranean elements 73 (41%) taxa, Euro-Siberian elements 7 (4%) taxa, Irano-Turanien elements 6 (3%) taxa.