Konya bölgesinde yetiştirilen bodur kuru fasulye (Phaseolus vulgaris L.) populasyonlarının genetik farklılıklarının ve bazı kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of genetic differences and some quality characteristics of the dwarf dry bean (Phaseolus vulgaris L.) populations grown in Konya province
  1. Tez No: 178512
  2. Yazar: ALİ KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bodur kuru fasulye populasyonları arasındaki genetik farklılıkların ve bazı kalite özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılan bu araştırma Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesine ait kontrollü sera ve Moleküler Genetik laboratuvarında 2007 yılında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was executed to determine genetic differences and some quality characteristics of the dwarf dry bean (Phaseolus vulgaris L.) populations collected from the province Konya. Seedling, were grown in a controlled greenhouse of Selçuk University, Faculty of Agriculture during the year 2007. A total of 38 populations were gathered from the city center, the towns and the villages and 4 certified varieties were also included. Genetic differences were determined in ISSR method while the grain protein contents were determined by use of a Keldhal. Wet burn method used and the ICP analysis of nutritional components of the grains were also conducted.Our results have demonstrated that the populations used in the study were clustered into 3 major groups.