Konya'da yetiştirilen bazı elma çeşitlerinde mekanik hasat parametrelerinin belirlenmesi
Determination of mechanic harvesting parameters in some apple varieties grown at Konya
- Tez No: 178539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVAT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, elma meyvesinin mekanik yöntemle hasat edilmesine yönelikolarak sarsıcı tasarımı, seçimi ve hasat parametrelerinin belirlenmesinde önemli olanağaç dinamik özelliklerinden yaylanma rijitliği ve meyve tutunma kuvvetininbelirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında yaylanma rijitliği ve meyvetutunma kuvvetinin zamana bağlı değişimleri belirlenmiştir. Araştırma sonucunda dalyaylanma rijitliğinin çeşitlere göre 105-139 kg/m, gövde yaylanma rijitliğinin 847-1328 kg/m arasında değiştiği görülmüştür. Meyve tutunma kuvveti zamana bağlıolarak azalmıştır. Bu azalma çeşitlere göre 3,03 - 0,87 kg. arasında gerçekleşmiştir.Çeşitler arasında daldan kopma kuvveti (P0,05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine some dynamic properties such asspring rigidity and fruit detechament force in apple tree which is important formechanical harvesting parameters, shaker harvester designing and chosing. Springrigidity and changes in fruit detechament forces with respect to time wereinvestigated. As a result of the study, limb and truck spring rigidity were changedfrom 105 to 139 kg/m and from 847 to 1328 kg/m respectionaly. Fruit detechamentforces with respect to time decreased from 3,03 to 0,87 kg. where as the differencesamong apple warieties in respect of fruit detechament forces (P0,05).