Konya'da yetiştirilen bazı üzüm çeşitlerinin kış gözü verimliliklerinin belirlenmesi
Determination of the winter bud fertility of some grape varieties grown in Konya
  1. Tez No: 655262
  2. Yazar: MELTEM ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu araştırma, Alphonse Lavellée, Barış, Crimson Seedles, Horoz Karası, Italia, Kalecik Karası, Red Globe, Royal, Trakya İlkeren ve Yalova İncisi üzüm çeşitlerinde kış gözü verimliliğini belirleyerek, en uygun ürün yükünü (şarj) tavsiye edebilmek için yürütülmüştür. Araştırma bağındaki, kış budamasında omca üzerinde her çeşitten 15' er gözlü 10'ar adet yıllık dal bırakılmıştır. Serada, kış budamasında omca üzerinde her çeşitten 15'er gözlü 10'ar adet yıllık dal alınarak ithal torf bulunan viyoller içerisine tek gözlü çelikler halinde dikilmiştir. Çeşitlere ait kış gözü verimliliği, gözlerin uyanmasından sonra sürgün üzerindeki salkım taslaklarının sayılması ile belirlenmiştir. Arazi ve seradan elde edilen veriler birlikte değerlendirildiğinde, optimum verim alabilmek için Alphonse Lavellée ve Royal çeşitlerinin 3.-4. göz üzerinden, Kalecik Karası, Horoz Karası, Italia, Red Globe, Yalova İncisi ve Trakya İlkeren çeşitlerinin 4.-5. göz üzerinden, Crimson Seedless ve Barış çeşitlerinin ise 5.-6. göz üzerinden budanması tavsiye edilebilir bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to determine the winter bud fertility and to recommend the most appropriate crop load in Alphonse Lavellée, Barış, Crimson Seedles, Horoz Karası, Italia, Kalecik Karası, Red Globe, Royal, Trakya İlkeren and Yalova İncisi grape cultivars. In the field, during the winter pruning, containing 15 buds, 10 each piece one year shoots of all kinds were left on the grape vines. In the greenhouse, during the winter pruning, containing 15 buds, 10 each piece one year shoots of all kinds by taking on the grape vines and planted as single buds cuttings in viols with imported peat. Bud productivity of the cultivars was determined by counting the cluster stubs on the shoots after the bud awakened. In the land and the greenhouse when the data obtained are evaluated together in order to get optimum yield, Alphonse Lavellée and Royal grape varieties 3.-4. pruning over the bud, Kalecik Karası, Horoz Karası, Italia, Red Globe, Yalova İncisi and Trakya İlkeren grape varieties 4.-5. pruning over the bud, Crimson Seedles and Barış grape varieties 5.-6. pruning over the bud is recommended.