Artvin yöresi karışık meşcerelerinde ağaçların konumsal dağılımlarının silvikültürel açıdan değerlendirilmesi
Silvicultural assesments of spatial pattern of trees in Artvin region mixed stands
  1. Tez No: 348360
  2. Yazar: AŞKIN GÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu çalışma, Artvin yöresi sarıçam, ladin ve göknar karışık meşcerelerinde, ağaçların tür bazında konumsal dağılımları ile meşcere tabakaları ve gelişme çağlarına göre dağılımlarının ortaya konması ve birlikte dağılım gösterdikleri alanlarda gelişim etkileşimlerinin tespiti amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, farklı gelişme çağlarında ve farklı bakılarda, sarıçam ve ladinin baskın tür olarak bulunduğu alanlardan toplam 21 örnek alan alınmıştır. Alanların ArcGIS (Coğrafi Bilgi Sistem Programı) ortamında konumsal dağılım haritaları oluşturulmuş ve konumsal dağılımlar Ripley?in K fonksiyonu kullanılarak analizlere tabi tutulmuştur. Örnek alanlarda, her üç türün konumsal birliktelik dağılımına göre 63 ayrı noktada toplam 189 ağaç kesilmiş ve bu ağaçlarda gövde analizleri gerçekleştirilmiştir. Sarıçam, ladin ve göknar ağaçlarının konumsal dağılımlarında tek ağaç dağılımları ve kümelenmeler belirlenirken, sıra dağılımı gözlenmemiştir. Sarıçamların, gelişme çağlarına dağılımına göre sıklık ve sırıklık-direklik çağlarında çok az olduğu, boy tabakalarına göre dağılımda ise çoğunlukla üst tabakada bulundukları belirlenmiştir. Ladin ve göknarlar ise hemen her gelişme çağında ve bütün tabakalarda yoğun olarak bulunmaktadırlar. Normal kapalı bir meşcere içerisinde ağaçların gelişme çağlarına göre, sıklık çağından orta ve kalın ağaçlık çağına doğru, meşcere tabakalarına göre ise alt tabakadan üst tabakaya doğru kümelenme eğilimlerinin azaldığı, tek ağaç dağılımlarının ise arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine spatial pattern of scots pine, oriental spruce and fir trees according to species, stand stratums and development stages in mixed stands of Artvin region. It was also aimed to determine the development interactions of all sort of trees which distribute together. In this purpose, totally 21 plots were sampled where spruce or scots pine is dominant. Plots were taken from different development stages and slopes. Spatial distribution maps of plots were prepared using ArcGIS software and spatial patterns of trees were analyzed using Ripley?s K function. A total of 189 trees were cut down from 63 point of the plots by taken spatial association to consideration. It was determined that scots pine, oriental spruce and fir trees exhibit aggregation and random spatial distributions. There were no regular distributions in the plots. The number of scots pine individuals is nearly absent in density and pole developments stages and scots pines are presented in general upper stratum of the stands. Spruce and fir exist in nearly all development stages and stand stratums. Trees show tendency to aggregation to random distributions from the development stages of density to medium tree and from the lower stratum to upper stratum. And also, regular distributions are determined in development of medium tree stages.