Metal filament içeren ipliklerden dokunmuş kumaşların performans özelliklerinin incelenmesi
An investigation of performance properties of woven fabrics including metallic yarn
- Tez No: 178615
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR DURU BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez çalışmasında, ülkemiz tekstil sektörü açısından çok yeni ve katma değeri yüksek olan metal iplikli kumaşların tanıtılması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, öncelikle metal iplik ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Sonrasında aynı konstrüksiyonda dokunup aynı şekilde mamul edilen metal ipliksiz ve metal iplikli kumaşların teknik detayları ve test sonuçları karşılaştırılarak metal ipliğin kumaşta oluşturduğu farklılık ortaya konulmuştur. Çalışma değişik metal iplikli kumaşların incelenmesiyle bitirilmiştir. Çalışmanın sonunda ise, metal iplikli kumaşların tekstil sektörü açısından önemi vurgulanmış olup, daha sonra yapılacak olan çalışmalarla ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
n this study, it has been purposed to investigate Woven Fabrics used metallic yarn which is very new and value-added for Textile Industry. Firstly in this study, general information about metallic yarn has been explained. Then the differences of the metallic yarn is exposed by comparing the test results and technical details of the woven fabrics usen metallic yarn and woven fabrics without metallic yarn which are designed with the same technical features and finished in same conditions. This thesis is finished by giving information about different woven fabrics with metallic yarn. End of the study, weihgt of woven fabrics use for textile industry has been emphasized and some advises has been given for coming other studies.