İkinci el traktör satınalma bedellerinin değerlendirilmesi ve veri tabanı oluşturulması için internet tabanlı bir yazılımın geliştirilmesi
Developing an internet based software for the evaluation of second hand tractor prices
  1. Tez No: 178619
  2. Yazar: BURAK GÜHER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİT M. SAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tarımsal üretimin bütün kollarında mekanizasyon yatırımları, karlı bir üretim için işletme özelliklerine ve ekonomik hesaplamalara dayalı olarak ele alınmalıdır. Özellikle tarla tarımı uygulamalarında güç kaynağı olarak kullanılan traktörlerin teknik özelliklerinin yanısıra edinme şeklinde işletmenin ekonomik yapısına göre seçilmesi, karlılığı doğrudan etkilemektedir. İkinci el traktör pazarı özelliklerinin incelenmesi ve bu pazardaki traktörlere ait genel özelliklerin belirlenmesi bu açıdan önemlidir.Bu tez kapsamında, Çukurova bölgesinde ikinci el traktör satışı yapan galerilerden toplanan veriler üzerinden genel değerlendirmeler yapılmıştır. Öncelikle anketle veri toplama yönteminden yararlanılarak ikinci el traktör pazarının genel yapısı belirlenmiş, pazardaki traktörlerin marka ve güç büyüklüklerine göre birim satınalma bedelleri derlenmiştir. Derlenen satınalma bedelleri, ikinci el traktör alış satışı yapacakların yararlanabilmeleri ve geniş bir veri tabanı oluşturulmasına yönelik etkileşimli bir internet sitesine farklı özelliklere göre sorgulanabilecek şekilde yerleştirilmiştir. Geliştirilen internet yazılımında ayrıca, bireysel ve kurumsal üyelik özelliğinden yararlanılarak, ikinci el bir traktöre ait satış bilgileri eklenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Investments in agricultural mechanization should be evaluated based on the farm structure and economical considerations for profitable agricultural production. Especially, the proper selection of the agricultural tractors, which are the main power supply for open field agriculture, in tems of both technical aspects and it?s acquiring method has considerable effect on farm profitability. On this account, evaluating the general properties of second hand tractor market in Çukurova region is important.In the scope of this thesis, second hand tractor price data gathered from the showrooms in the Çukurova region were evaluated. Before all else, general structure of second hand tractor market were defined by applying a comprehensive questionnaire to showroom owners.In addition, second hand tractor prices were arranged according to brand-model, age and power category. These arranged data were added into the developed internet based software. This interactive web site was produced for purchase and sale purpose as a result of different queries based on brand-model, age and tractor engine power for all the persons concerned.Provided that it is registered for having authorization, personel and institutional data entry can be made in accordance with established arrangement of database.