Termik santral bacagazı arıtma tesisi kaynaklı koagulasyon çamurunda florür giderimi
Reducing of leachable fluoride in coagulation sludge arise from flue gas desulfurization unit of a coal fired power plant
- Tez No: 178620
- Danışmanlar: PROF. DR. HUNAY EVLİYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Elektrik enerjisi üretiminde yaygın bir yöntem olan fosil yakıtlı termik santraller çeşitli çevre kirliliklerine sebep olmakta ve bu kirliliğin önlenmesi amacıyla değişik arıtma teknolojileri kullanılmaktadır. Bu teknolojilerden birisi de ıslak sistem bacagazı desülfürizasyon tesisleridir. Ancak ıslak sistem bacagazı desülfürizasyon tesislerinde katı atıkla beraber ortaya çıkan atıksuyun deşarj edilmeden önce arıtılması gerekmektedir. Bu amaçla kullanılan kimyasal arıtma yöntemleri sonucu elde edilen koagulasyon çamuru, yasal limitlere bağlı olarak depolanır.Çalışmanın yapıldığı örnek santrale ait koagulasyon çamuru eluatında florür konsantrasyonu, Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği Ek 11A'ya göre ?tehlikeli atık? sınıfındadır ve özel tehlikeli atık depo alanında depolanmaktadır. Çalışmada, koagülasyon çamuru eluatında florür konsantrasyonlarının azaltılması amaçlanmış ve atıksuyun kimyasal arıtımında farklı koagulant ve pH ayarlayıcılarının kullanılmasının eluatta florür konsantrasyonlarına etkileri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Coal fired power plants are, currently, the most-widely used technic for electricity production, however they cause various environmental pollution. There are a number of cleaning techniques to provide pollution from coal burning and one of them is to use wet system flue gas desulfurization units. Wastewater from wet FGD units should be chemically treated before discharge. The coagulation sludge from chemical treatment is finally disposed in special landfill deponies.In the existing power plant, concentration of leachable fluoride in coagulation sludge remains within ?hazardous waste? limits according to the Hazardous Waste Regulations in Turkey and the sludge is disposed to the landfill area. This study aims to reduce the leachable fluoride concentration from coagulation sludge of the plant. For this purpose, different coagulants and pH regulators were used for chemical treatment of wastewater and consequently leachable fluoride concentrations were measured from coagulation sludges in order to observe the effect of chemical treatment applied.